Analist Risc Credite

Angajator: Vitas Romania
Domeniu:
  • Banci
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 22.11.2017

    Vitas Institutie Financiara Nebancara S.A., parte a grupului Global Communities, cu sediul în Washington, USA. Vitas este o instituție de microcreditare care şi-a început activitatea din 1996, prin derularea unui program de împrumuturi către întreprinderile mici şi mijlocii, fiind unul dintre pionierii facilitării accesului micilor companii la finanţare, bazate pe analiza capacităţii şi potenţialului şi nu a posibilităţii de acoperire cu garanţii reale imobiliare.
    În activitatea noastră de creditare ne concentrăm asupra sectorului de IMM deoarece suntem convinşi că aceste afaceri creează cel mai mare număr de locuri de muncă şi au o contribuţie esenţială la dezvoltarea economică a ţării

    Cerinte

    • Experienta minim 3 ani in creditare;

    • Experienta anterioara in audit financiar;

    • Studii superioare economice/tehnice;

    • Cunoştinţe temeinice de analiza financiara, a indicatorilor si a factorilor de risc in creditare;

    • Cunostinte specifice de legislatie si “bune” practici in creditare;

    • Cunoştinţe foarte bune de operare PC (XCEL in principal);

    • Capacitate de prelucrare, analiză şi interpretare a rapoartelor statistice;

    • Abilitate de comunicare şi negociere;

    • Abilitati foarte bune de organizare, planificare si atentie la detalii;

    • Permis de conducere categoria B;

    • Bune cunoştinţe de limba engleza.

    Responsabilitati

    Administrarea portofoliului cererilor de creditare intocmite de ofiterii de credite si recomandate spre aprobare;

    Revizuirea documentației de creditare, analiza indicatorilor si a factorilor de risc si verificarea incadrării acestora in politica interna de creditare /garantare practicată de companie;

    Intocmirea notei de propunere cu luarea in considerare a următorilor factori: activitatea clientului; situaţia economico-financiară; factorii de risc, bonitate; capacitatea de rambursare; garanţiile propuse şi evaluarea riscurilor posibile;

    Participarea in comitetul de credit si prezentarea propunerii dosarului de creditare;

    Evalueaza riscul de creditare aferent dezvoltarii de produse;

    Compileaza rapoarte specifice si monitorizeaza concentrari de risc si/sau expuneri si raporteaza catre responsabilul departamentului de creditare;

    Propune, dezvolta, implementeaza si actualizeaza politicile si procedurile interne referitoare la activitatea de creditare si risc de creditare;

    Monitorizeaza evolutia principalelor industrii si a mediului economico/financiar precum si influentele asupra activitatii de creditare.

    Alte informatii

    BENEFICII :

    Pachet salarial atractiv

    Oportunităţi reale de dezvoltare profesională în cadrul unei echipe experimentate.