Coordonator Omologare Vehicule

Angajator: Grup Renault Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 17.11.2017
    Scurta descriere a companiei

    Grup Renault Romania

    Pasiunea este motorul Grupului Renault. Din pasiune pentru masini si pentru oameni avem astazi in Romania o gama completa de activitati prin care ii oferim fiecarui client vehiculul potrivit. Sa te alaturi Grupului Renault Romania inseamna sa iti poti pune amprenta in oricare dintre etapele de dezvoltare ale unui vehicul: design, proiectare, testare, fabricaţie, logistică, vânzare, post vânzare şi finanţare. Sa faci parte din echipa noastra inseamna sa participi la crearea vehiculului viitorului.

    Cerinte

    • Studii superioare tehnice, calificare AR / TCM/ Transporturi;
    • Cunostinte tehnice generale autovehicule rutiere;
    • Competente lingvistice Franceza si Engleza (min niv B2);
    • Capacitate de sinteza si analiza;
    • Rigurozitate si atentie la detalii;
    • Cunostinte standarde/reglementari/omologari (reprezinta avantaj);
    • Experienta pana la 3 ani in domeniul auto (reprezinta avantaj).

    Responsabilitati

    Indiferent de proiect sau vehicul nou lansat, in planning-ul de dezvoltare al acestuia, in zona cea mai importanta a dezvoltarii (Certificarea Produsului si Procesului & Acordul de Fabricatie) intalnim activitatea de Omologare Vehicul.

    A omologa un vehicul inseamna a certifica faptul ca vehiculul proiectat si fabricat respecta toate cerintele si exigentele standardelor si reglementarilor in vigoare din domeniul auto, rezultand astfel un vehicul care ofera siguranta, calitate si fiabilitate pentru clientii finali.
    De aceea, la Renault, omologarea vehiculelor presupune demonstrarea conformitatii vehiculului cu reglementarile tehnice in vigoare, interacțiunea cu autoritatea (fie cea din Romania, fie din alte tari UE), cu echipele din zona de Proiectare, cu cele din Fabricatie si cele din Directia Comericala & Marketing.

    Responsabilitati:
    • Insusirea noilor cerinte despre evolutiile reglementare din sintezele transmise de colegii din echipa de Reglementari;
    • Recuperarea informatiilor si datelor tehnice de la echipele de Proiectare;
    • Realizarea dosarelor de omologare (sinteza date tehnice vehicul) de Receptie Comunitara (utilizate in UE) pentru gama de vehicule Dacia;
    • Realizarea dosarelor de omologare de Receptie Nationala (utilizate in tarile din afara UE) pentru gama de vehicule Dacia;
    • Efectuarea de misiuni la uzina Dacia pentru a verifica/asigura coerenta dintre vehiculul de prezentat in fata autoritatii (in cadrul prezentarii de omologare) si datele din dosarul de omologare;
    • In cadrul evolutiilor tehnice care presupun prezentare de vehicul in fata autoritatii, prezinta detaliile tehnice respective ale noului vehicul fabricat, reprezentantilor autoritatii franceze (CNRV);
    • Documentarea unor baze de date specifice omologare, cu informatii/date tehnice omologate;
    • Corespondarea cu reprezentantii locali din filialele Renault/Dacia de pe teritoriul UE.