Senior Software Engineer - Java (J2EE)

Angajator: APT Resources & Services SRL
Domeniu:
  • IT Software
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: > 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 19.10.2017
    Scurta descriere a companiei

    APT RESOURCES & SERVICES SRL

    Cu o prezență de peste 20 de ani pe piața românească de resurse umane, grupul de firme APT este cel mai mare jucător independent din industrie, o concentrare de forțe repartizate armonios pe diferite specializări în aria capitalului uman, a comunicării și a serviciilor SaaS. Cifra de afaceri de peste 24 de milioane euro în 2015 și o medie de 2000 de persoane (majoritatea cu studii superioare), angajate în servicii BPO și misiuni de muncă temporară, au menținut grupul de firme APT în avangarda primilor cinci furnizori de servicii complexe de HR din România.

    Strategia Grupului APT se concentrează pe dezvoltarea proactivă a pieței muncii, pentru care identifică, pregătește și oferă specialiști competenți, absolvenți sau studenți cu potențial. Noi aducem omul potrivit la locul potrivit. Cu un palmares de peste 10.000 de angajări, acoperim cele mai căutate domenii, cu focus pe IT&C, BPO, finanțe-bănci, inginerie, retail, medical & pharma. Am dezvoltat instrumente multidisciplinare de lucru și avem soluții de recrutare rapide și inovatoare, susținute și prin platforma online aptjob.ro. Începând cu 2015, grupul și-a extins operațiunile și în alte două regiuni emergente în piața de HR: Cluj și Brașov, unde funcționează noile sucursale APT.

    Cerinte

    Our ideal candidate is passionate about software engineering, familiar with SDLC from preliminary system analysis to test and deployment, have full-stack capability, is eager to understand business and end-user, and is available for long-term commitment.

    Requirements:

    - BS/MS degree in Computer Science or related discipline.
    - 4+ years of experience as a JAVA software developer.
    - English (Mandatory).
    - Proven hands-on experience with JAVA/J2EE, JPA, Hibernate, Oracle TopLink, JSF, JSP, Spring MVC, Struts, JAX-WS/JAX-RS.
    - Excellent knowledge of Oracle and PL/SQL.
    - Experience in the Spring Framework (Core and MVC).
    - Know and understand build automation using Maven, Ant, Jenkins.
    - Hands-on experience with WebLogic/EJB.
    - Know-how and practice with JUnit.
    - Familiarity and practice with SOAP and REST full services.
    - Savvy on Windows and Linux development environments.
    - Nice to know: Eclipse, MongoDB, Caliber RM, Dimensions CM, HP ALM, UML.

    Skills
    - Strong Oral and Written Communication.
    - Ability to estimate effort and schedule.
    - Experience with Design and Enterprise Patterns.
    - Extensive knowledge of data structures and algorithms.

    Responsabilitati

    The role of the Software Developer - Java (J2EE) entails the following responsibilities:
    - Design and engineer of high-performing, mission-critical, and scalable enterprise-grade applications.
    - Write clean, efficient, and testable code.
    - Ensure deliverable are in compliance with specifications.
    - Support for refactoring and architectural reviews.
    - Contribute in all phases of SDLC, including bug fixing and problems investigation.
    - Maintain high standard of software quality.
    - Package and support deployment of releases.
    - Participate in code reviews to ensure the implementation is maintainable, supportable, resilient and performing.
    - Assist in the elaboration and documentation of user's requirements, development of user stories, estimates and work plans.