Business Objects Consultant

Angajator: APT Resources & Services SRL
Domeniu:
  • IT Hardware
  • IT Software
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.10.2017
    Scurta descriere a companiei

    APT RESOURCES & SERVICES SRL

    Cu o prezență de peste 20 de ani pe piața românească de resurse umane, grupul de firme APT este cel mai mare jucător independent din industrie, o concentrare de forțe repartizate armonios pe diferite specializări în aria capitalului uman, a comunicării și a serviciilor SaaS. Cifra de afaceri de peste 24 de milioane euro în 2015 și o medie de 2000 de persoane (majoritatea cu studii superioare), angajate în servicii BPO și misiuni de muncă temporară, au menținut grupul de firme APT în avangarda primilor cinci furnizori de servicii complexe de HR din România.

    Strategia Grupului APT se concentrează pe dezvoltarea proactivă a pieței muncii, pentru care identifică, pregătește și oferă specialiști competenți, absolvenți sau studenți cu potențial. Noi aducem omul potrivit la locul potrivit. Cu un palmares de peste 10.000 de angajări, acoperim cele mai căutate domenii, cu focus pe IT&C, BPO, finanțe-bănci, inginerie, retail, medical & pharma. Am dezvoltat instrumente multidisciplinare de lucru și avem soluții de recrutare rapide și inovatoare, susținute și prin platforma online aptjob.ro. Începând cu 2015, grupul și-a extins operațiunile și în alte două regiuni emergente în piața de HR: Cluj și Brașov, unde funcționează noile sucursale APT.

    Cerinte

    The company with the best financial solutions on the market in terms of software.
    Overall purpose of the job: Participate in delivery of Business Intelligence Reporting using the Business Object tools.

    Requirements:

    - Minimum 3-5 years Business Objects tool development experience;
    - Advanced understanding of Database structures (Oracle);
    - Experience in tuning complex BI SQL queries;
    - Knowledge of telecommunications industry data model would be an advantage;
    - Previous data modelling experience would be an advantage.

    Responsabilitati

    Responsibilities:

    * Participate (design & development) in the extension of DWH and related Business Intelligence applications and Data structures:
    - Assessment of new requirements in terms of effort;
    - Data marts implementation;
    - Metadata management of BI solutions and tools;
    - Develop and enhance Business Objects reports;
    - Design and maintain the Business Objects universe.

    * Align with different development teams the interfaces and solutions defined;
    * Development, creation of the related functional and technical documentation;
    * Performance testing for the implemented solutions;
    * Mentoring and peer development for new team members;
    * Testing and validation of the applications for deployment and production;
    * Support operations teams in case there are issues identified in the production environment;
    * Act as an expert on different subject areassolution components depending on allocated responsibilities.

    Job Code: 210917ADS