Specialist Risc Senior

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.09.2017

    BCR vine la Angajatori de TOP cu job-uri altfel decat te-ai fi asteptat!
    Ti-am pregatit cariere in care tot ceea ce faci tu se vede. Nu doar la birou, ci in toata tara.
    Pentru ca suntem o banca ce sustine romanii si proiectele pentru viitorul Romaniei."
    e.

    Banca Comerciala Romana (BCR), membra a Erste Group, este cel mai important grup financiar din Romania si include operatiunile de banca universala (retail, corporate & investment banking, trezorerie si piete de capital), precum si societatile de profil de pe piata leasingului, pensiilor private si a bancilor de locuinte.

    BCR este banca nr.1 în România după valoarea activelor (peste 15 mld EUR), banca nr.1 după numărul de clienţi şi banca nr.1 pe segmentele de economisire şi creditare. BCR este cel mai valoros brand financiar din România, după gradul de încredere al clienţilor şi după numărul celor pentru care BCR este principala instituţie cu care fac banking. Si tot BCR este numarul 1 in preferintele tinerilor care viseaza la o cariera in banking.

    Cerinte

    Ce vei face?

    Definesti, extragi si imbunatatesti permanent rapoartele standard din cadrul Sistemului de Informare a Managementului (MIS) pentru clientii retail;
    Asiguri extragerea lunara a datelor din sistemele IT sursa in vederea procesarii indicatorilor din cadrul Sistemului de Informare a Managementului (MIS) pentru clientii retail;
    Realizezi rapoartele standard si prezentarile din cadrul Sistemului de Informare a Managementului (MIS) pentru clientii retail;
    Asiguri managementul portofoliului de credite retail Retail (definesti indicatori pentru masuri de monitorizare a portofoliului si actiuni bazate pe rapoartele din MIS pentru procedura de monitorizare, analize de trend, identificare riscuri asociate, monitorizare portofoliu);
    Construiesti si validezi baze de date specifice riscului retail (in cadrul proiectelor in derulare);
    Definesti, extragi datele si analizezi portofoliul de credite retail in cerinte ad-hoc. Creezi modele de previziune a evolutiilor viitoare ale portofoliului de credite, a identificarii principalelor riscuri si a oportunitatilor si amenintarilor referitoare la tintele de risc ale bancii;
    Calculezi si previzionezi principalii indicatori de risc (indicatori timpurii din analizele de tip vintage, indicatorii de delincventa pe portofoliu etc.);
    Asiguri monitorizarea si analiza informatiilor de piata si tendintelor in managementul riscului retail; participi la traininguri interne si international;
    Asiguri programe de training pe subiecte legate de Sistemul de Informare a Managementului;
    Implicare/Responsabilizare in diferite proiecte locale sau ale grupului din domeniul managementului riscurilor retail;
    Comunici cu managementul directiei si cu toate entitatile din cadrul grupului, precum si cu diferiti clienti externi.

    Responsabilitati

    Profilul Candidatului:

    Studii superioare economice de lunga durata;
    Vechime minima in activitate - 3 ani, din care: 1 an in managementul riscului, 3 ani in institutii financiar-bancare;
    Experienta in relatie cu IT si furnizori IT interni/externi reprezinta un avantaj;
    Experienta in definirea si implementarea unor sisteme de informare pe baza de indicatori;
    Experienta in proiecte de risc, operationale si IT la nivelul bancii;
    Cunostinte avansate sau intermediar-avansate de limba engleza repezinta un avantaj;
    Cunostinte avansate de operare PC (Excel, Power point, Oracle, Excel, Power point, Access);
    Cunostinte avansate de programare (SQL, PL-SQL, SAS) si administrare baze de date.