Inginer Prepaid IN

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Telekom Romania active.

Vezi toate job-urile Inginer Prepaid IN active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Telecomunicatii active pe Hipo.ro

Angajator: Telekom Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.09.2017

    Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

    Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

    Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.

    Cerinte

     Studii superioare tehnice ( Electronica/Telecomunicatii/ Automatica/Calculatoare).
     Minim 2 ani de experienta in domeniul telecomunicatiil
     Cunostinte de administrarea sistemelor de operare: Solaris, Unix, Linux – nivel mediu;
     Cunostinte de MSOffice – nivel de baza;
     Cunostinte de administrarea bazelor de date: Oracle, MySQL, Sybase – nivel mediu;
     Cunostinte de retele de comunicatie de date: TCP/IP – nivel de baza;
     Cunostinte de IN – nivel de baza;
     Cunostinte de retele de telefonie mobila – nivel de baza;
     Orientare catre client si rezultate;
     Bune cunostinte de limba engleza;

    Responsabilitati

    SCOP: Opereaza si intretine echipamentele si aplicatiile pentru serviciile de prepaid si IN (CS (Ericsson Charging System); SDP (Service Data Point); CCN (Charging Control Node); VS (Voucher Server); AIR (Account Information and Refill Server); CRS (Charging data Reporting System); MINSAT (Mobile Intelligent Network System Administration Tool server)) precum si alte noduri de Prepaid si IN; participa la proiectarea si implementarea de noi servicii si produse Prepaid/IN si la integrarea elementelor de reţea necesare asigurarii serviciilor Prepaid/IN.

    RESPONSABILITĂŢI :
     Defineste specificatiile tehnice si functionale pentru implementarea de noi servicii si produse Prepaid/IN;
     Participa in proiecte de integrare de noi elemente de reţea cu sistemele Prepaid/IN sau in proiecte de activare de noi interfete/functionalitati, necesare dezvoltarii serviciilor Prepaid/IN;
     Emite si urmareste ordinele de lucru specifice pentru echipele operaționale, necesare gestionarii portofoliului prepaid; Ofera asistenta echipelor operaționale, pentru a mentine aplicatiile si sistemele Prepaid/IN in parametri optimi de functionare;
     Participa in proiecte de upgrade/update/migrare platforme Prepaid/IN;
     Interactioneaza cu furnizorii de echipamente si aplicatii pentru raportarea si rezolvarea problemelor aparute in sistemele Prepaid/IN;
     Receptioneaza, analizeaza si rezolva reclamatiile de la clienti venite prin intermediul structurii Servicii Clienti sau de la alte structuri in legatura cu echipamentele sau aplicatiile administrate,
     Dezvolta sistemului de raportare, analiza si statistici, cu scopul monitorizarii sistemelor Prepaid/IN;