Inginer Proiectare Retea Mobila

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Orange Romania Communications active.

Vezi toate job-urile Inginer Proiectare Retea Mobila active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: Orange Romania Communications
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 09.09.2017

    Orange Romania Communications este o companie parte a grupului Orange și o subsidiara Orange Romania din data de 30 septembrie 2021.
    Compania ofera atat asistenta, cat și servicii convergente de voce fix-mobil, internet in banda larga și televiziune pentru cei aproximativ 5 milioane de clienti ai sai. De asemenea, gestioneaza infrastructura de retea ce cuprinde pana la 90.000 de km de fibra optica și conecteaza in jur de 3 milioane de gospodarii.

    Cerinte

    • Studii superioare in domeniul tehnic – inginer (telecomunicatii, electronica, automatica, calculatoare si tehnologia informatiei).
    • Minim 2 ani de experienta relevanta in telecomunicatii;
    • Cunostinte despre tehnologia de comutatie si arhitectura retelelor 2G, 3G si IMS – nivel mediu;
    • Cunoasterea protocoalelor si interfetelor specifice retelelor core (R4, semnalizare, IMS) - nivel mediu;
    • Cunoasterea protocoalelor de comunicatii (TCP/IP, SS7, MAP, CAP/INAP, Diameter) - nivel mediu;
    • Cunoastrerea protocoalelor si interfetelor specifice retelelor de date mobile - nivel mediu;
    • Cunoasterea protocoalelor de comunicatii (TCP/IP,FR, MPLS, SS7) - nivel mediu;
    • Protocoale de rutare (IGRP, EIGRP, OSPF, BGP, IS-IS) - nivel mediu;
    • Limba engleza – nivel avansat;
    • Gandire analitica;
    • Bune abilitati de organizare si prioritizare;
    • Abilitatea de lucra eficient in echipe multifunctionale si pe proiect ;
    • Bune abilitati de comunicare scrisa si verbala;
    • Capacitate de lucru in echipa;

    Responsabilitati

    SCOP: Proiectarea si implementarea de retele de voce, date, semnalizare si IMS

    RESPONSABILITĂŢI:

     Responsabil pentru echipamentele Data Network, de Voce, Date Mobile, Semnalizare din domeniul Circuit Switched, Packet Switched, IMS: DCN, IP Routers, MSC, MGW, STP, DRA, HLR, HSS, CUDB, BSC, RNC, CSCF, MRFC, MRFP, SBC, MME, PGW, SGW, SGSN, GGSN, ePDG, TWAG, CG, BG, VNF (virtual network functions);
     Participa la integrarea si testarea elementelor de retea si servicii pentru reteaua de voce, date, semnalizare si IMS si stabileste acceptantele cu furnizorii pentru validarea calitatii implementarii;
     Participa la optimizarea retelei mobile pentru utilizarea la maximum a resurselor existente;
     Participa la proiectele planului operational care au conexiuni cu serviciile retelei mobile;
     Programeaza testele de roaming/interconectari cu partenerii de roaming/interconectari sau cu structurile interne in scopul utilizarii eficiente a resurselor (umane, de timp, echipamente etc.);
     Realizeaza testele de roaming/interconectari cerute de partenerii externi sau structurile interne in scopul verificarii functionarii serviciilor/platformelor/aplicatiilor noi sau existente;
     Administreaza aplicatiile/platformele de roaming/interconectare in scopul asigurarii functionarii optime a acestora;
     Asigura suport catre zona de operare si intretinere retea conform procedurilor existente;
     Coopereaza cu alte structuri pentru indeplinirea proiectelor cu implicatii in reteaua de voce si semnalizare;
     Monitorizeaza indicatorii de performanta cheie pentru a mentine buna functionare a retelei;

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    BUCURESTI, Otopeni, Ploiesti,

    Vezi job-uri similare (122)