Technical Consultant

Angajator: Kepler Rominfo
Domeniu:
  • Inginerie
  • IT Software
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 26.07.2017

    Kepler-Rominfo este unul dintre principalii furnizori de servicii și soluții informatice personalizate din Romania. Cu peste 1000 de proiecte realizate pentru mai mult de 100 de clienți din peste 30 de țări din toată lumea, Kepler-Rominfo oferă cea mai avantajoasă combinație de soluții și servicii, la un nivel înalt de calitate si la prețuri competitive.

    Cu o creștere constantă a cifrei de afaceri, Kepler-Rominfo are în acest moment 300 de specialiști și consultanți software, capabili de a acoperi o gamă largă de necesități tehnice și funcționale.

    Capitalul uman reprezintă factorul estenţial care asigură punerea în practică a acestor concepte. Atrăgând în rîndurile sale pe cei mai buni specialişti, Kepler-Rominfo pune un accent deosebit pe managementul resurselor umane, recrutare riguroasă, motivarea angajaţilor şi stabilitatea personalului.

    Formarea ca specialişti de înalt nivel este susţinută continuu de programele de instruire din cadrul companiei, orientate cu precădere pe specializarea tehnică, managementul calităţii, conducerea de proiect, tehnicile de comunicare şi limbile străine.

    KEPLER-ROMINFO este astăzi una dintre principalele companii de consultanţă şi servicii software din Europa de Est, fiind prezenta cu solutii, servicii si produse proprii in domeniile financiar-bancar, telecomunicatii, distributie etc. si a fost nominalizata in Top 100 mondial al celor mai inovatoare companii de servicii IT si Top 10 al companiilor din Europa de Est, realizate de prestigioasa publicatie CMP Media’s Global Services Magazine.

    KEPLER-ROMINFO este compania românească cu cei mai mulţi Manageri de Proiect certificaţi de prestigiosul institutul american PMI şi este prima societate de servicii software din România certificată ISO9001 de către o companie de audit internaţională (din 1997).

    Cerinte

    • Succeed in Certifications as per SWIFT Certification Track within the deadlines set by the team lead/manager
    • Responsible of successful on-site implementations of standard offerings
    • Assist the customers through Remote support as per the rules and timelines of support contracts
    • Document all customer interaction using the company’s support documentation templates and systems
    • Adhere to the quality assurance and quality control processes for all offerings
    • Follow the training guides outlined by the team lead/manager
    • Maximum travel for implementation and support is 3 times per month
    • Provide level 1 support for customer issues
    • Capture, define and document customer technical and system parameter requirements remotely
    • Implement SWIFT Solutions on customer’s site in accordance with standard implementation processes (Including Readiness Check and Trainings)
    • Develop and execute customer implementation test plans in a coordinated effort with the engineering team
    • Maintain a professional and customer focused approach in all customer interactions
    • Document all customer interactions to maintain continuity and follow up on open customer issues until resolution
    • Escalate customer issues to level 2 support when required
    • Support team lead and other team members as required
    • Provide recommendation on technology upgrades
    • Communicate all customer implementation and support interactions to team members
    • Participate in designing, developing and supporting new offers as requested by team lead
    • Recommend and participate in the development of a QA/QC process with the development team
    • Identify weakness / issue and recommend improvements in the company development process
    • Support newly developed solutions
    • Train implementation and support staff
    • Deliver product/service/solution training on an as needed basis
    • Download & notify users of relevant SWIFT documents to servers as requested by team lead
    • Attend engineering team meetings to coordinate activities
    • Provide backup and support for any implementation and support activity as requested by team lead
    • Plan Deployments and Technical Designs with Supervising Senior
    • Ensure timely completion of projects and deployments
    • Coordinate new technology vendor technical presentations as requested by team lead
    • Work with selected vendors to test/develop new solutions as requested by team lead
    • Complete 150 paid implementations per year
    • Keep Support backlog on minimal level
    • Complete 90% of implementations successfully within the deadlines
    • Develop at least 2 technical documents to be added to the knowledge base
    • Register at least 3 leads per quarter including SCare
    • Recommend improvements to customer communication and implementation and support processes and procedures
    • Maintain communication on all technical and non-technical issues
    • Deliver technical training as needed
    • Keeps accurate and complete notes on all assigned tasks.
    • Work with managements to determine departmental priorities
    • Participate in companywide initiatives when assigned and required

    Responsabilitati

    • 2 to 5 years industry experience (IT Field, Financial Markets or SWIFT unit of a bank)
    • Proven track in software installation and troubleshooting
    • Proven track in Networking, software installation and troubleshooting
    • Managed working teams and successfully completed at least 4 major projects/implementations over a period of time.
    • Demonstrated ability to develop skills, work effectively with the team dynamics, achieve goals and administer trainings
    • Familiarity with data encryption, security, firewalls, networking modem technology.