Consilier Juridic (Contracte)

Angajator: Libra Internet Bank SA
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 23.08.2017

    Ai drept calitati spiritul dinamic, perseverenta si entuziasm? Iti doresti o cariera de succes in mediul financiar-bancar?

    Libra Internet Bank iti ofera oportunitati profesionale si tot suportul de care ai nevoie pentru a-ti construi cariera pas cu pas, trecand prin pozitii specifice unei institutii bancare.

    Iti oferim un mediu de lucru provocator, modern si orientat catre rezultate. Suntem organizatia care sustine tinerii exceptionali, ambitiosi, care doresc sa-si contureze un brand profesional si sa-si dezvolte cariera indrumati de specialistii bancii.

    Suntem o echipa tanara si dinamica. Vei gasi adevarati profesionisti, oameni cu experienta, comunicativi si proactivi care apreciaza performanta. Entuziasmul si energia acestora iti vor oferi o atmosfera de lucru placuta si colegiala.

    Te asteptam alaturi de echipa noastra!

    Cerinte

    - Studii superioare juridice;
    - Cunoasterea limbii engleze (scris si conversational);
    - Persoana organizata, calma, bun coechipier;
    - Abilitati de analiza si sinteza.

    Responsabilitati

    - Redacteaza/avizeaza proiecte de contracte si/sau proiecte ale altor documente legale referitoare la activitatea bancii, la cererea managerilor bancii si conform competentelor acordate, cu exceptia avizarii juridice a reglementarilor interne noi si produselor bancare noi/modificarilor de reglementari interne/produse bancare;
    - Reprezinta banca in fata instantelor de judecata de toate gradele, a organelor de urmarire penala si a celorlalte organe administrative cu atributii jurisdictionale, la cererea conducerii bancii;
    - Asistenta legala acordata managerilor, diviziilor/departamentelor bancii/subunitatilor bancii, la cerere;
    - Consultanta asupra contractelor si afacerilor incheiate de banca ori referitoare la legalitatea masurilor luate de managerii bancii, la cererea managerilor bancii;
    - Consultanta referitoare la activitatea de creditare si constituire de garantii si la activitatea de front office in legatura cu clientii bancii ;
    - Avizeaza/intocmeste contractele de garantie/credit ce vor fi semnate cu clientii subunitatilor bancii, conform competentelor in vigoare;
    - Emite opinii juridice, la cererea managerilor bancii.