Banking Market Analyst

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Banking Market Analyst active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.04.2017

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Requirements:

    * University degree is a must – Finance, Accounting, Macroeconomics, Banking and Statistics streams constitute an advantage;
    * CFA designation / program enrollment is a plus;
    * Working experience in Finance / Banking / Equity Analysis represents a major advantage;
    * Strong analytical skills (financial analysis, modeling, valuation);
    * Strong presentation skills;
    * Ability to solve problems efficiently;
    * Highest degree of ethical and professional conduct;
    * Ability to adapt and learn quickly, work under pressure, understand and explain complex issues, very good communication and interpersonal skills;
    * Advanced knowledge of Microsoft Office;
    * Knowledge of statistical forecasting methods represents a major advantage;
    * Fluency in English.

    Responsabilitati

    BCR is seeking to hire a Banking Market Analyst to join its Research team in Bucharest

    This is an excellent opportunity to join an experienced team, to work in a dynamic and exciting environment, with motivated, qualified professionals, enabling you to develop your own career in BCR / Erste Group.

    Job role: Analysis on a regular basis of the Banking sector (equity analysis, short, medium and long term financial forecasts, market share).

    Specific responsibilities:

    * Prepares sector analysis and reports on the Romanian banking sector and strives to identify major trends impacting the sector;
    * Prepares banking market-wide forecasts on evolution of lending, deposits and other major balance sheet items, in cooperation with Research Department, Strategy Division and client-facing Business Lines within BCR;
    * Provides input during budgeting process, based on banking market forecasts;
    * Provides equity analysis coverage of main banks listed on the local stock exchange;
    * Cooperates with equity analysts in Erste Group Vienna covering banking sector in the region and in Europe with respect to banking groups that have a representation on the Romanian market;
    * Participates in the preparation of reports together with responsible entities, regarding major evolutions within BCR;
    * Offers support/ information regarding BCR strategy and market share evolution.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>

    Remote

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (65)