Collection Controller B2B

Angajator: ALTEX Romania
Domeniu:
  • Customer support - Client service
  • Management - Consultanta
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 24.03.2017
    Scurta descriere a companiei

    Cerinte

    • Studii superioare;
    • Cunostinte generale despre instrumentele de plata
    • Experienta pe o pozitie similara constituie un avantaj

    Competente specifice postului desfasurat:
    • Cunostinte avansate Ms Office (Excel)
    • Foarte bune abilitati de comunicare si negociere
    • Capacitatea de a lucra in echipa
    • Initiativa, flexibilitate
    • Gandire analitica
    • Orientare catre identificarea solutiilor
    • Atitudine pozitiva

    Responsabilitati

    • Contacteaza clientii cu intarzieri de plata si recupereaza sumele restante;
    • Mentine legatura cu reprezentatii magazinelor si cu cei ai departamentelor online, B2B, in ceea ce priveste soldurile clientilor;
    • Consiliaza si informeaza clientii referitor la: instrumentele de plata (OP,CEC,BO), facturi si alte detalii aferente;
    • Preia apelurile clientilor si pune la dispozitia acestora informatiile solicitate
    • Urmareste efectuarea platilor de catre clienti;
    • Prelucreaza reclamatiile clientilor intr-o maniera profesionala;
    • Reconciliaza soldurile cu clientii: punctaje, aplicari de incasari, extrase de cont etc;
    • Trimite notificari de plata;
    • Efectueaza si prelucreaza Rapoarte de solduri ex: ageing sau alte rapoarte necesare managementului;
    • Arhiveaza garantii, contracte si verifica periodic valabilitatea acestora;
    • Respecta si imbunateste procedurile departamentului collection;
    • Mentine legatura cu departamentul vanzari, deparatamentul financiar si legal.