Manager de Produs - Managementul si Dezvoltarea Produsului - Internet Fix, Conectivitate Premium

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Orange Romania Communications active.

Vezi toate job-urile Manager de Produs - Managementul si Dezvoltarea Produsului - Internet Fix, Conectivitate Premium active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Marketing active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Telecomunicatii active pe Hipo.ro

Angajator: Orange Romania Communications
Domeniu:
  • Marketing
  • Telecomunicatii
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 10.04.2017

    Orange Romania Communications este o companie parte a grupului Orange și o subsidiara Orange Romania din data de 30 septembrie 2021.
    Compania ofera atat asistenta, cat și servicii convergente de voce fix-mobil, internet in banda larga și televiziune pentru cei aproximativ 5 milioane de clienti ai sai. De asemenea, gestioneaza infrastructura de retea ce cuprinde pana la 90.000 de km de fibra optica și conecteaza in jur de 3 milioane de gospodarii.

    Cerinte

    Cerinţele postului

    Studii:
    •Studii superioare de Marketing / Comerţ / Tehnic.

    Experienţa în muncă:
    •Experienţă în managementul produselor din piaţa de telecomunicatii – minim 2 ani
    •Experienţă în managementul proiectelor - minim 2 ani

    Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
    •Bune cunoştinţe tehnice în domeniul telecomunicaţiilor
    •Bune cunoştiinţe financiare (analiză generală a profitabilităţii investiţiilor şi a studiilor de fezabilitate)
    •Bune cunoştinţe în analizarea indicatorilor de calitate şi de performanţă
    •Excelente abilităţi de planificare şi organizare
    •Gândire strategică
    •Flexibilitate
    •Atitudine orientată spre client
    •Orientare catre rezultate
    •Gândire analitică
    •Cunoştinţe avansate de utilizare suita Office: Word, Excel, Powerpoint.
    •Cunoştinţe avansate de limba engleză.

    Numai candidatii selectati vor fi contactati.

    Responsabilitati

    Raporteaza catre: Manager Managementul si Dezvoltarea Produsului - Internet Fix, Conectivitate Premium si Pachete/ Directia Executiva Comercial - Segment Business Romania

    Localitate: Bucuresti

    SCOP:

    Dezvoltarea si managementul produselor de Internet si Date Fixe pentru a asigura veniturile obtinute din portofoliul de produse alocat, prin crearea de noi produse si prin asigurarea rentabilitatii celor existente.

    RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:
    •Organizeaza activitatile de management al produsului pentru portofoliile de Internet si Date Fixe din segmentul Comercial Business in vederea realizarii obiectivelor stabilite in Planul de Afaceri;.
    •Coordoneaza activitatea de planificare produse Internet si Date Fixe asigurandu-se de succesul lansarii acestora si de management-ul ciclului de viata;
    •Este responsabil cu implemenarea “Roadmap-ului” de produse Internet si Date Fixe asigurandu-se ca acesta este aliniat la directiile strategice ale companiei;
    •Se asigura ca produsele din portofoliul alocat isi mentin pozitia in piata, corespund cerintelor clientilor din punct de vedere al pretului si performantei in toate segmentele de piata, si ca modificarea acestor caracteristici pentru a satisface anumite nevoi ale clientilor nu produce schimbari in pozitionarea acestora;
    •Urmareste activitatile de implementare a produselor Internet si Date Fixe la client respectand planificarea efectuata si asigurandu-se ca stocurile sunt previzionate - in functie de evolutia cererii pe piata;
    •Colaboreaza cu structurile tehnice, IT si financiare pentru a transpune cerintele comerciale in descrieri si specificatii detaliate de produs;
    •Realizeaza activitatile de identificare a cerintelor de materiale si/sau echipamente necesare pentru dezvoltarea de noi produse Internet si Date Fixe şi colaboreaza impreuna cu structura de Managementul Aprovizionarii Romania pentru procurarea lor;
    •Realizeaza dezvoltarea si revizuirea studiilor de fezabilitate in vederea propunerii unui plan de stabilire a preturilor pentru produsele Internet si Date Fixe conform strategiei de pret a companiei si asigura o previziune exacta a veniturilor;
    •Realizeaza activitile de implementare a produselor Internet si Date Fixe în sistemele de Facturare & Asigurare prin inaintarea solicitarilor de schimbare (RFC) si prin confirmarea cerintelor de afaceri echipei RFC;
    •Realizeaza activitatile de monitorizare a veniturilor clientilor, fidelizarea lor si profitabilitatea pe toata durata ciclului de viata a unui produs din aria sa de responsabilitate;
    •Realizeaza indicatorii de profit si pierdere (P&L) pentru toate produsele Internet si Date Fixe din segmentul Business, pentru a se asigura ca acestia corespund cu planul de afaceri al companiei;
    •Realizeaza activitatea de monitorizare a actiunilor concurentei si de efectuare a analizelor SWOT, în vederea identificării oportunităţilor de piaţă şi a propunerilor de produse care sa fie competitive şi aliniate la evoluţia pieţei din aria sa de responsabilitate;
    •Cere periodic feedback de la canalele de vânzari cu scopul de a maximiza impactul şi a asigura disponibilitatea produselor de Internet si Date Fixe pe piaţa;
    •Realizeaza activitatea de dezvoltare si sustinere a instruirilor si prezentarilor de produse Internet si Date Fixe pentru educarea canalelor de vanzari despre optiunile si beneficiile produselor precum si diferentierea fata de competitie;
    •Realizeaza activitatea de dezvoltare a instrumentelor de vanzari si de elaborare a altor documente legate de produs.
    •Realizeaza activitatile de suport pentru reprezentantii de vanzari privind solicitarile primite de la clienti si livreaza informatii legate de produse Internet si Date Fixe clientilor existenti astfel incat vanzarea sa fie incheiata cu succes;
    •Asigura suport pentru organizarea diverselor evenimente publice (conferinte, targuri, seminarii, etc) la care participa compania.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Vezi job-uri similare (88)