QA Engineer Linux - Core Security Team

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Bitdefender active.

Vezi toate job-urile QA Engineer Linux - Core Security Team active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in IT Software active pe Hipo.ro

Angajator: Bitdefender
Domeniu:
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 01.08.2017

    Bitdefender is a global security technology company that provides cutting edge end-to-end cyber security solutions and advanced threat protection to more than 500 million users in more than 150 countries.Since 2001, Bitdefender has consistently produced award-winning business and consumer security technology, and is a provider of choice in both hybrid infrastructure security and endpoint protection. Through R&D, alliances and partnerships, Bitdefender is trusted to be ahead and deliver robust security you can rely on.

    Cerinte

    Crezi ca a fi QA inseamna doar sa rulezi aceleasi scripturi la infinit si sa verifici coloana de passed? Ei bine, noi ne bazam pe inginerii nostrii QA cel putin la fel de mult ca si pe dezvoltatori. Mai mult, ii credem pe cuvant cand ne spun ca un modul poate fi dat in piata. Ne bazam pe el sa ne spuna unde sunt problemele, sa le izoleze si sa le analizeze, iar daca reuseste sa gaseasca problemele in mod automat, suntem cu atat mai fericiti.

    Stim ca esti:

    -In primul rand curios: atunci cand te-a suparat calculatorul acasa, nu l-ai lasat sa faca ce a vrut el, atunci deja suntem pe drumul cel bun
    -Curajos: cand dai de un crash, nu te sperii, te incumeti sa scoti stiva din el si sa ii arati programatorului ce-a facut acolo
    -Bitii pe care ii prinzi pe cablul de retea sa stii sa ii descifrezi si sa poti scoate din ceea ce pare ceva complet random, protocolul de retea specific
    -Stii sa administrezi retelele de calculatoare, indiferent de numarul calculatoarelor care intra in reteaua ta stii sa le domini cu scripturile tale
    -Te descurci cu limbaje de scripting — noi preferam python
    -Si nu in ultimul rand, ca sa putem discuta cat mai usor, sa intelegi sistemele de operare preferabil mai bine decat noi (linux preferabil).

    Responsabilitati

    Cu ce te ocupi:

    - Stii sa iti faci un plan de teste pentru ce urmeaza sa fie testat: presupunem ca intelegi cum functioneaza sistemul, ce vrea sa faca si cum poate sa esueze Rulezi acel plan de teste: daca apar probleme, sa le izolezi si sa sugerezi o cauza posibila—in plus daca iti place sa te si uiti pe cod, faci lucrurile mai usoare pentru toata lumea
    - Nu suntem perfecti (din pacate) asa ca ne mai trezim cu client cu diverse problem: crashuri, probleme de performanta, diverse incompatibilitati — aici ne bazam pe tine sa ne spui de unde crezi ca sunt;
    - Si din toate astea ne-am dori ca sa se intample cat mai multe in mod automat

    Alte informatii

    Ce oferim:

    -Se zvoneste despre un salariu bun, in plus, noi clar suntem dispusi sa negociem un salariu care sa te faca fericit
    -Program flexibil — si prin asta nu intelegem ca trebuie sa fii la 8 dimineata si sa pleci la 10 seara, ne asteptam sa rezolvi taskurile primite cat mai responsabil in cele 8 ore de munca, acum cand vii si cand pleci e dupa nevoile tale
    -Mediul de lucru e prietenos ne cam simtim bine impreuna— mai facem glume, mai mergem in team buildinguri impreuna.
    -Echipa e mica, astfel ca mica e si birocratia, plus ca mai exista si un grad destul de mare de autonomie in cadrul echipei,
    -Alocam timp sa fie impinse si proiecte plecate ca idei in cadrul echipei
    -In rest — asigurare medicala, asigurare de accident (pe astea doua chiar ti-am dori sa nu le folosesti), cafea, apa plata si mineral, cafea la discretie, fructe;
    -Cont la Bookster, ca tot circula vorba ca noi inginerii avem privire inteligenta dar nu stim sa ne exprimam. Asa ca incurajam cultura.
    -La fiecare 3 ani cu noi, iti mai dam cate o zi de concediu in plus ca sa nu te plictisesti de noi
    -De asemenea cu cat ne esti mai mult alaturi, cu atat mai des ai parte de conferinte/traininguri care sa te ajute in dezvoltarea ta si sa ne ajute si pe noi in ceea ce avem de facut.

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    Remote

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (535)