Proiectant IT

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Proiectant IT active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in IT Software active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 25.05.2017

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Cerintele postului:
    Studii superioare de lunga durata: automatica sau intr-o alta disciplina din domeniul IT;
    Vechime minima in activitate de 3 ani;
    Buna cunoastere a activitatii bancare, a reglementarilor legale si interne specifice domeniului de activitate;
    Cunostinte privind aplicatiile informatice specifice domeniului de activitate;
    Cunostinte despre produse de modelare software;
    Cunostinte solide si experienta de lucru cu produse Oracle (DB – incl. AQ, e-Business Suite);
    Oracle Developer Forms, Reports;
    Cunostinte solide de programare in Java si dezvoltare aplicatii J2EE;
    Limba engleza la nivel avansat .

    Responsabilitati

    Responsabilitati specifice de baza:
    Cerceteaza si evalueaza solutii alternative, recomandand metodele si tehnicile cele mai eficiente si mai rentabile pentru proiectarea si dezvoltarea sistemelor. Asigura consultanta de inalt nivel tehnic si leadership pentru identificarea si implementarea noilor tehnologii informatice;
    Intocmeste documentul intern de proiectare, conform standardelor si metodologiei aprobate, completand sectiunile de care raspunde in calitate de proiectant, in colaborare cu celelalte echipe;
    Dezvolta si asigura conformitatea cu standardele tehnice;
    Defineste obiectele bazei de date conform standardelor in vigoare. Completeaza documentul intern de proiectare cu schema modelului de date (din punct de vedere logic si fizic);
    Scrie codul sursa, corecteaza si documenteaza programele si aplicatiile noi sau existente, pe baza standardelor si procedurilor aprobate;
    Documenteaza, testeaza si asigura suport permanent pentru aplicatii; pregateste schemele sistemului pentru descrierea aplicatilor propuse si a celor deja existente;
    Colaboreaza cu Echipa Arhitectura Enterprise pentru validarea modificarilor la nivel de infrastructura HW si SW si definirea cerintelor de HW/comunicatii;
    Identifica riscuri si/sau momente critice pe fluxul de dezvoltare a unei cerinte, de care raspunde in calitate de proiectant, si transmite in cel mai scurt timp posibil problemele aparute sefului ierarhic direct;
    Ofera asistenta la implementarea schimbarilor in versiunile lansate in productie;
    Asista, atunci cand este solicitat, in testarea de acceptanta in urma careia se obtine aprobarea finala pentru dezvoltarile efectuate.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,