Financial Analyst (perioada determinata 1 an)

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Hunt Recruitment active.

Vezi toate job-urile Financial Analyst (perioada determinata 1 an) active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: Hunt Recruitment
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 19.02.2017

    Hunt Group – a mix of recruitment (executive search and head hunting) and outsourcing activities in industries such as IT, oil&gas, banking, finance and automotive.

    Cerinte

    Cerinte
     Studii superioare
     Experienta in domeniul financiar-contabil min. 5 ani
     Limba Engleza
     Membership ACCA

    Responsabilitati

     Asigura raportarea situatiilor financiare respectand regulile de grup si procedurile Schneider Electric
     Asigura suportul deciziilor echipei de management prin analizele si rapoartele financiare intocmite
     Asigura suportul pentru echipa de Executie Solutii prin analizele furnizate privind profitabilitatea proeictelor si serviciilor
     Asigura respectarea procedurilor de control intern ale grupului

    Control
     Dezvolta si intretine o structura eficienta de urmarire a cheltuielilor si veniturilor in modulul SAP Controlling, in conformitate cu necesitatile SER si ale grupului
     Efectueaza procedeele de raportare/inchidere a perioadelor de raportare in SAP conform calendarului de inchidere
     Dezvolta rapoarte si suport pentru nevoile decizionale ale managementului
     Participa la procesul de previzionare (forecast) si pregatire a Business Review-urilor
     Monitorizeaza evolutia chelutielilor si veniturilor fata de obiective, intocmeste analize si gaseste explicatii pentru aceste evolutii fata de perioade trecute sau fata de obiective
     Urmareste evolutia proiectelor si recunoasterea veniturilor in conformitate cu normele IFRS. Se asigura de alocarea corecta a costurilor pe proiecte
     Urmareste, analizeaza si raporteaza o serie de indicatori cheie pentru activitatile de solutii (proiecte si servicii): profitabilitatea la nivel de proiect si la nivel de segment, variatia de marja fata de buget (margin slippage), stadiul de executie la nivel de proiect, generarea de cashflow la nivel de proiect (toate fata de bugetul initial)
     Conduce intalnirile lunare de Projects Review, pregateste agenda si prezentarea, sustine discutiile cu project managerii. Identifica riscurile, le sintetizeaza si le transforma in „Lessons learned”
     Genereaza analize de vanzari si comenzi la nivel de client, canal, activitate, Business Unit.
     Pregateste si distribuie rapoarte de vanzari relevante (stabilite impreuna cu managementul) pentru fiecare vanzator in parte (realizat fata de obiectiv) bi-lunar in mod automat

    Raportare
     Evidenta partenerilor (clienti si furnizori) Intra-Grup :
    o Urmareste corectitudinea fluxului informatic si al inregistrarilor vanzarilor si achizitiilor de bunuri si servicii de la furnizorii intra-grup si catre clientii intra-grup in conexiune cu alte module informatice ale aplicatiei integrate SAP
    o Monitorizeaza/ intocmeste declaratii privind incasarile si platile de la/ catre partenerii intra-grup in sistemul de netting (KTP) si inregistreaza in SAP (tranzactiile aferente)
     Colaboreaza direct si asigura suportul documentar necesar activitatii de revizie efectuata anual de auditorul extern independent
     Efectueaza activitatea de reconciliere lunara a furnizorilor si clientilor intra-grup prin primirea/transmiterea situatiei de cont analitic, schimb de emailuri, etc.
     Asigura intocmirea raportarilor financiare interne si catre grup in conformitate cu standardele IFRS, normele si procedurile interne ale grupului
     Colecteaza si verifica toate informatiilor necesare pregatirii raportarilor pentru a se asigura ca sunt complete si corecte
     Pregateste ajustarile situatiilor financiare locale pentru raportarea IFRS care grup
     Raporteaza situatiile financiare catre grup in interfata HFM in conformitate cu calendarul de raportare pubilcat de echipa corporativa
     Mentine legatura cu echipa de consolidare de la Corporate pentru a se asigura ca principiile de raportare sunt in concordanta cu cerintele grupului

    Preturi de Transfer/ Costuri Standard/ Costing
     Este responsabil la nivel de entitate cu implementarea regulilor de grup si conducerea procesului de stabilire a preturilor de transfer
     Lucreaza cu echipa de product manageri, Controller-ul financiar, furnizorii intra-grup si echipa de taxe Corporate pentru stabilirea nivelului preturilor de transfer
     Periodic conduce analize pentru verificarea acuratetii preturilor de transfer facturate de furnizorii intra-grup
     Este responsabil cu distribuirea informatiilor si analizele privind costurile standard in conformitate cu regulile interne, catre persoanele autorizate sa revizuiasca acest tip de informatie confidentiala
     Conduce analize de profitabilitate la nivel de produs/ activitate/ business unit
     Este responsabil cu coordonarea procesului de costing (in colaborare cu Centrul Regional de Costing din Budapesta).

    Audit Intern/Extern
     Este responsabil cu procesul de auto-evaluare anuala in conformitate cu cerintele Key Internal Controls (audit si control intern), precum si cu monitorizarea si implementarea planurilor de actiuni ce decurg din procesul de auto-evaluare
     Dezvolta, comunica si urmareste respectarea procedurilor de control intern
     Coordoneaza activitatea de audit intern/extern si asigura suportul necesar pentru efectuarea testelor

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Ilfov,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (183)