Inginer masuratori 3D ( coordonare laborator )

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile ManpowerGroup Romania active.

Vezi toate job-urile Inginer masuratori 3D ( coordonare laborator ) active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: ManpowerGroup Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Lugoj
  • Timisoara
  • Actualizat la: 01.03.2017

    De peste 70 de ani, ManpowerGroup reprezinta puntea de legatura intre milioane de persoane si piata muncii, prin brandurile sale Manpower, Experis, ManpowerGroup Solutions si Right Management. Compania este prezenta pe piata din Romania din 2003, iar in acesti ani peste 400 de clienti si zeci de mii de candidati au avut incredere in noi pentru a le oferi flexibilitatea, agilitatea, talentele, competentele si oportunitatile de care au nevoie. Indiferent daca va aflati la inceput de drum, sau sunteti profesionisti experimentati, brandurile ManpowerGroup va pot oferi oportunitatile potrivite de a va dezvolta, a dobandi noi abilitati si competente, a fi expusi la proiecte pline de provocari si a creste profesional.

    Cerinte

    - absolvent/a studii tehnice minim liceu cu profil tehnic/industrial (tehnologia materialelor, mecanica,
    electrotehnica sau chimie);
    - experienta anterioara in activitate de productie industriala (preferabil in injectia de mase plastice);
    - experienta practica in utilizarea mijloacelor de masurare 3D-minim 2 ani;
    - experienta in citirea si utilizarea desenului tehnic (capacitatea de a interpreta planuri, puncte de
    referinta);
    - cunostinte si experienta anterioara in deformari plastice, tratament termic, operare cu matrite;
    - cunostinte de operare PC ( Pachetul MS Office );
    - cunostinte de limba Germana sau Engleza la nivel minim conversational ;
    - cunoaterea sistemului de calitate ISO 9001 / ISO TS 16494 ;
    - cunoasterea programelor de proiectare si desenare 3D;
    - cunostinte de APQP, PPAP, FMEA, MSA, SPC
    - indemanare si capacitate ridicata de invatare si asimilare de noi cunostinte .

    Responsabilitati

    - responsabil cu analiza saptamanala a proiectelor planificate in saptamana curenta: la termen / amanate / intarziate si a incarcarii personalului. Replanificare termene si personal cand este cazul. Comunicare la seful direct si la sediul central;
    - responsabil de analiza cerintelor de proiect referitoare la masuratori pentru proiecte noi si pentru
    modificari de proiecte primite;
    - coordoneaza activitatea laboratorului de masuratori 3D prin realizarea de masuratori specifice (3D) ;
    - efectuarea masuratorilor conform instructiunilor de control;
    - masurarea pe masina 3D sau masurarea conventionala a pieselor primite de la furnizori;
    - elaborarea programelor pentru masinile de masurat 3D ;
    - verificarea si controlul pieselor prin folosirea tehnicilor specifice 3D;
    - efectuarea planificarii proiectului in fisierul de capacitati QS pe baza datelor de intrare;
    - efectuare/evaluare studii de capabilitate process, in CAQ;
    - intocmire desen pozitionat;
    - intocmire program de masuratori;
    - intocmire raport dimensional pe baza masuratorilor efectuate, cu verificare prin metode alternative,cu decizii si concluzii asupra rezultatelor;
    - intocmire, monitorizare si arhivare PPAP/EMPB;
    - administrare mostre - camera de mostre;
    - efectuare / evaluare MSA R&R si/sau NDC – conform cerintelor clientilor- in CAQ;
    - efectuare/evaluare studii de capabilitate proces, pentru toate cotele speciale de pe desen (SC &CC) si pentru toate cotele de control din planul de control, in CAQ. In caz de abateri se transmite informatia echipei APQP pentru luarea deciziilor;
    - calcul costuri QS-masuratori;

    Timisoara,

    Timisoara,

    Timisoara,

    Vezi job-uri similare (24)