Inginer automatist

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Mondial SA active.

Vezi toate job-urile Inginer automatist active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: Mondial SA
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Lugoj
  • Actualizat la: 14.05.2019

    Mondial SA, parte a grupului Villeroy & Boch, grup considerat a fi unul dintre cele mai importante din domeniul producţiei de articole ceramice la nivel mondial, este o marcă cu o tradiţie de aproape 120 de ani în domeniul ceramic, având ca principal obiect de activitate producţia şi comercializarea de obiecte sanitare.
    Noi îţi oferim şansa de a face parte din echipa Mondial şi de a te integra într-o companie internaţională stabilă, de tradiţie şi cu o lungă prezenţă în România. Îţi poţi dezvolta o carieră profesională puternică, pe termen lung, cu ajutorul mentorilor noştri, care te vor susţine de la început în pregătirea pentru preluarea responsabilităţilor.

    Cerinte

    Cerinţele postului:

    - absolvent de studii superioare în domeniul automatizării sau electonicii (Automatizări şi calculatoare, Electronică, Mecatronică)
    - cunoştinţe de bază de programare PLC şi aplicaţii HMI (software: Omron, Siemens, Allen Brendley)
    - cunoştinţe medii despre hardware ale sistemelor de automatizare (Omron, Siemens, Allen Brendley)
    - cunoştinţe de programare a cel puţin un soft panel view (Omron - CX Designer; Siemens WinCC Flexibile, Telemecanique – XBTL etc.)
    - noţiuni despre programe tip Scada (Omron - CX Supervizor)
    - cunoştinţe în domeniul electric – citire scheme electrice, execuţie scheme electrice, depanări
    - cunoaşterea unui soft de execuţie scheme electrice (Eplan, SEE, ElectricCad etc.)
    - cunoştinţe generale de pneumatică, mecanică, hidraulică, instalaţii
    - cunoştinţe de limba engleză nivel mediu – obligatoriu; limba germană reprezintă un avantaj

    Responsabilitati

    Responsabilităţi:

    - Modernizarea şi automatizarea instalaţiilor şi echipamentelor de lucru existente;
    - Întreţinerea şi optimizarea programelor de monitorizare a parametrilor tehnologici;
    - Analiza, proiectarea, programarea, testarea, implementarea şi întreţinerea software-ului de aplicaţie a sistemelor de automatizare cu PLC;
    - Analiza, proiectarea, programarea, testarea, implementarea şi întreţinerea software-ului HMI;
    - Participarea la realizarea de specificaţii tehnice pentru aplicaţii hardware şi software realizate de terţe firme;
    - Supervizarea şi preluarea aplicaţiilor software realizate de terţe firme.

    Lugoj,