Analist Sistem Functional

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile BCR active.

Vezi toate job-urile Analist Sistem Functional active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in IT Software active pe Hipo.ro

Angajator: BCR
Domeniu:
  • Banci
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 25.05.2017

    Banca Comerciala Română (BCR), membră a Erste Group, este cel unul dintre cele mai importante grupuri financiare din România, ce oferă servicii de bancă universală, leasing, pensii private, fonduri de investiții și produse de economisire-creditare pentru locuinţe, prin intermediul reţelei naționale de sucursale și centre de afaceri.

    Misiunea BCR este de a contribui la crearea de prosperitate pentru România, sprijinind șansele tuturor la o viață mai bună și susținându-le încrederea în forțele proprii și în capacitatea de a-și atinge potențialul. Pentru aceasta, BCR investește constant în acces sigur și facil la servicii financiare, banking pe înțelesul tuturor, consiliere financiară pe termen lung și produse care respectă potențialul fiecărui client.

    BCR a creat cel mai amplu și consistent program de educație financiară din România, “Școala de Bani”, prin cursuri pentru adulți și tineri, o expoziție mobilă de educație financiară pentru copii și o platformă digitală dedicată, toate acestea prin implicarea a peste 1.000 de profesori de educație financiară, experți ai BCR.

    In perspectiva viitorului si a digitalizarii serviciilor financiare, BCR a adus în România cea mai populară platformă bancară din Europa Centrala – George – primul produs fintech oferit de o bancă din România: creat la Viena într-un hub digital, cu contribuția tinerilor IT-iști români.

    Cerinte

    Ce vei face:
    * Definesti specificatiile functionale pentru cerintele de b usiness privind dezvoltarea sistemului informatic
    * Analizezi sistemele existente
    * Analizezi impactul cu alte sisteme sau alte module ale aplicatiei
    * Creezi system process model
    * Creezi specificatiile functionale ale aplicatiei
    * Creezi database logical model
    * Revizuiesti documentatia de analiza pentru solutiile propuse
    * Asiguri suport pentru implementarea solutiilor propuse, lucrand in stransa colaborare cu analistii de business, arhitectii de solutie si dezvoltatorii aplicatiei
    * Asiguri activitatea de parametrizare/configurare a aplicatiei.

    Responsabilitati

    Candidatul ideal
    * Studii superioare (Automatica, Electronica, Cibernetica, Matematica-Informatica)
    * Experienta in analiza de sistem: modelare date, descriere fluxuri si procese
    * Experienta in proiecte bancare complexe: cunostinte de business in domeniile: cont curent, prouse de economisire, produse de creditare (flux de aprobare cereri credite, functionare credite, colectare credite, garantii)
    * Limbi straine: Engleza, nivel mediu - avansat
    * Capacitate de analiza si sinteza, in procesul de descriere cu claritate a fluxurilor solicitate de client (zonele de business din banca) catre echipele de dezvoltare, in cadrul procesului de elaborare a documentelor de analiza
    * Poseda un nivel minim de intelegere a aspectelor tehnice legate de dezvoltarea de aplicatii (front-end si middleware)
    * Cunostinte solide de baze de date relationale Oracle
    * SQL, PL/SQL.

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre BCR. Consultati Politica de procesare a datelor personale a BCR >>

    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (193)