Analist baze de date

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile ENGIE active.

Vezi toate job-urile Analist baze de date active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: ENGIE
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 12.06.2023

    Suntem comunitatea Creatorilor de energie a ENGIE Romania, filiala locală a Grupului ENGIE, unul dintre principalii actori globali din domeniul energetic. La ENGIE, oferim clienților noștri gaze naturale, energie electrică și servicii tehnice. Pe lângă aceste activități tradiționale, lucrăm la dezvoltarea de servicii noi și produse prietenoase cu mediul înconjurător. Îi ajutăm pe clienții noștri să producă energie, prin cogenerare sau instalare de panouri fotovoltaice, dar și să aleagă soluții de mobilitate verde – prin instalarea de stații de încărcare pentru mașini electrice sau alimentarea flotelor cu gaz natural comprimat.

    Cerinte

    La Distrigaz Sud Rețele, dorim să venim în întâmpinarea nevoilor clienților noștri și să îi ajutăm să își atingă obiectivele, într-un mod eficient. Căutăm oameni talentați, care să pună clienții în centrul a tot ceea ce fac. Alătură-te echipei noastre de oameni profesioniști și creativi, unde te vei simți apreciat/ă și inspirat/ă pentru a-ți dezvolta abilitățile și experiența.

    În prezent, căutăm o persoană cu bune abilități analitice, pentru a se alătura Biroului Analiză Balanță Gaz, în calitate de Analist baze de date.

    Dacă îți dorești să faci următorul pas în carieră, alături de o echipă competitivă și profesionistă, vino în Distrigaz Sud Rețele. Ne poți ajuta să construim un viitor mai bun. Totul începe cu un talent remarcabil. Totul începe cu tine.

    Experiență, calificări, cunoștințe și abilități:
    • Studii superioare finalizate cu diplomă de licență;
    • Experiență de minimum 4 ani într-un domeniu similar;
    • Cunoștințe de analiză a bazelor de date;
    • Cunoștințe de operare Microsoft Office (Word, PowerPoint, Outlook, Excel avansat);
    • Capacitate de analiză și sinteză;
    • Atenție la detalii;
    • Planificare și organizare;
    • Atitudine proactivă în rezolvarea problemelor;
    • Autonomie;
    • Abilități de comunicare scrisă și orală;
    • Adaptabilitate la sarcini de lucru schimbătoare, situații de criză și termene scurte;
    • Inițiativă și implicare.

    Constituie avantaj:
    • Experiența în domeniul gazelor naturale;
    • Experiența în lucrul cu baze de date de mari dimensiuni;
    • Cunoștințe module SAP: Billing, DM, CS, IDE, EDM

    Beneficii:

    Asigurare medicală privată pentru tine și familie;
    Acces la un program de dezvoltare personală și profesională;
    Tichete de masă;
    Concediu de odihnă extins, în funcție de vechimea în muncă.

    Doar persoanele selectate vor fi invitate la interviu.

    În cazul în care optați să ne transmiteți datele dumneavoastră cu scopul de a candida pentru poziția menționată în prezentul anunț, vă rugăm să luați cunoștință despre prevederile Notei de informare cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal ale candidaților de pe pagina de Cariere ENGIE Romania.

    Responsabilitati

    Ce vei face:

    • Contribui la optimizarea balanței de gaze naturale a companiei prin efectuare de analize pe zone de putere calorifică superioară (pcs), regiuni, tipuri de clienți, zone de temperatură, etc. urmărind evoluția, impactul și prognoza;
    • Analizezi elementele utilizate în procesul de alocare: coeficienți, clienți mari, profile clienți, etc. și propui soluții de îmbunătățire a procesului;
    • Contribui la optimizarea proceselor de interacțiune a dispozitivelor SCADA, SMART, AMR cu sistemul SAP și implementezi soluțiile noi de dezvoltare a acestora;
    • Ești responsabil de îmbunătățirea și actualizarea instrucțiunilor de lucru aferente proceselor de alocare, facturare și metrologie, în scopul asigurării fluxului informațional și adaptării la modificările legislative;
    • Elaborezi diverse rapoarte, situații, prelucrezi și analizezi date și informații din sfera de activitate (date alocări, date facturări, profile clienți, puterea calorifică superioară);
    • Participi la dezvoltarea unor interfețe pentru raportările existente și viitoare, generate de modificările legislative;
    • Contribui la realizarea transferului automat de date între furnizori, prin transmiterea și preluare de date SAP-SAP; asiguri implementarea transferului automat de date și cu alți furnizori identificați.

    Hybrid

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (86)