Mechanical Design Engineer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Hamilton Central Europe active.

Vezi toate job-urile Mechanical Design Engineer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Arhitectura - Design - Proiectare active pe Hipo.ro

Angajator: Hamilton Central Europe
Domeniu:
  • Arhitectura - Design - Proiectare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 30.05.2023

    Hamilton Central Europe și-a început activitatea în România prin producția de componente destinate seringilor cu microlitru. Odată cu deschiderea acestui sediu, România a devenit a doua țară din Europa, după Elveția, în care Compania Hamilton desfășoară activități de producție. De altfel, Compania Hamilton este și singura companie din țară specializată în producția de componente destinate seringilor cu microlitru.

    În prezent, în fabrica din Giarmata, echipa noastră produce instrumente de precizie ridicată folosite în laboratoarele de analiză și cercetare (seringi de mare precizie, pompe, valve, ace, module de pipetare etc.), precum și accesorii pentru aparatura medicală. Produsele fabricate de către Hamilton Central Europe în Timiș sunt utilizate în piețele de profil din Europa, Asia și Africa de Sud, în mare parte în laboratoarele de cercetări științifice, laboratoarele de aplicații analitice și secții de terapie intensivă.

    Cerinte

    Professional experience & Skills desired to have:
     Experience with Pro Engineer/Creo;
     Experience in product development & transfer prototype to serial production;
     University degree in Mechanical Engineering;
     Good English skills, German is a plus;
     Technical background (mechanic);
     Well organized person, self-responsible;
     Problem solving attitude, with communication skills;
     Creative, team oriented.

    Responsabilitati

    Job description:
     Review specifications and other technical or product relevant data in order to develop mechanical (plastic, glass and metal) parts in CAD software;
     Collect all the information’s from the Product Managers, Area sales Managers and Customers in order to create the Specification file of the product;
     Create technical specifications, 3D models and 2D drawings;
     Revise existing technical specifications, 3D models and 2D drawings;
     Develop production tools and equipment’s required in the production/testing department;
     Develop technical specifications for products that are for sale;
     Analyze and solve technical problems and provide solutions in a timely manner;
     Investigate new possibilities of improvements.

    Alte informatii

    What we offer you:
     Competitive salary
     Meal tickets of 30 lei
     Gift tickets for Christmas and Easter
     The 13th salary
     Annual bonus according to the company performance
     Recommendation bonus between 2500 and 3500 lei
     Overtime paid double
     Medical services for you and your family members
     Bonus for the purchase of glasses
     Gym and wellness discount package
     Transportation from Timișoara, Dumbravița, Ghiroda, Giarmata, Giroc, Chișoda, Moșnita, Bucovaț, Șag, Săcalaz, Arad
     Flexible working hours
     Relaxation area
     Cafeteria with catering services
     Free coffee for every employee
     Free fruit of the day for every employee
     Professional development opportunities and trainings
     Bookster (online platform through which employees can borrow books with no charge)
     Company events

    Timisoara,