Senior Accountant

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Frigoglass active.

Vezi toate job-urile Senior Accountant active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: Frigoglass
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 17.05.2023

    Frigoglass is a strategic partner to beverage brands throughout the world. We are the global leader in the Ice Cold Merchandisers (ICM) market and the principal supplier of glass packaging in the high growth markets of West Africa. Frigoglass has long-standing relationships with blue chip customers in the soft drinks and beverage industries. Our bespoke Ice Cold Merchandisers (beverage coolers) enhance our customers’ beverage branding and trigger immediate beverage consumption. At the same time, our leading innovations in the field of green refrigeration enable our customers to meet their ambitious sustainability and carbon emissions reduction targets.

    Cerinte

    • Absolvent al Facultatii de Stiinte Economice;
    • 3-5 ani de experienta intr-o pozitie similara;
    • Cunostinte medii de operare pe calculator (Excel, Word);
    • Limba engleza: nivel mediu;
    • Personalitate dinamica si flexibila, capacitate de invatare rapida si comunicare;

    Responsabilitati

    • Verifica si inregistreaza achizitiile de servicii si bunuri de la furnizori interni si externi, efectuate de Frigoglass Romania pe alte coduri de TVA decat cel romanesc (Ex. Germania, UK, Polonia, Norvegia, Suedia, Grecia) conform procedurilor interne si reglementarilor legale;
    • Raspunde de intocmirea si depunerea corecta si la termen a declaratiilor de TVA / Vies, lunare/trimestriale aferente codurilor de TVA ale Frigoglass Romania, altele decat cel romanesc (ex. cod TVA din Germania, UK, Polonia, Norvegia, Suedia, Grecia) precum si de arhivarea lor; se asigura ca platile de TVA sunt efectuate la timp sau ca cererile de recuperare TVA sunt intocmire si depuse;
    • Raspunde de intocmirea corecta si transmiterea la timp a declaratiilor INTRASTAT pentru toate codurile de tva ale Frigoglass Romania, altele decat cel romanesc;
    • Realizeaza actualizari si verificari regulate in registrele de contabilitate pentru a asigura acuratetea inregistrarilor, in conformitate cu Procedurile de control intern ale Grupului Frigoglass;
    • Verifica si inregistreaza, conform procedurilor interne si fiscale, toate intrarile, iesirile, punerile in functiune, transferurile de mijloace fixe corporale si necorporale in conformitate cu standardele romanesti si internationale de contabilitate;
    • Monitorizeaza gradul de realizare a investitiilor comparativ cu proiectele de investitii aprobate prin buget;
    • Lunar, calculeaza amortizarea mijloacelor fixe conform standardelor romanesti si IFRS, verifica concordanta dintre modulul de mijloace fixe si balanta de verificare pe fiecare cont contabil, pregateste la timp si corect raportul privind investiile efectuate in conformitate cu recomandarile Grupului;
    • Lunar, actualizeaza declaratia privind taxele locale cu valoarea investitiilor efectuate si impozabile;
    • Cel putin o data la 3 ani, coordoneaza procesul de reevaluare a activelor companiei de catre un evaluator profesionist in conformitate cu legislatia locala;
    • Raspunde de reconcilierea periodica cu furnizorii pentru care inregistreaza facturi;
    • Este back-up pentru verificarea si inregistrarea facturilor de transport;
    • Raspunde de respectarea procedurilor Grupului si a cerintelor fiscale in legatura cu responsabilitatile din fisa de post;
    • Furnizeza informatii corecte si la timp pe parcursul desfasurarii proceselor de audit si control;
    • Participa la inventarierea patrimoniului firmei;

    Timisoara,

    Aplica fara CV
    Timisoara,

    Timisoara,

    Vezi job-uri similare (56)