Data and reporting analyst

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Enel Romania active.

Vezi toate job-urile Data and reporting analyst active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Altele active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Customer support - Client service active pe Hipo.ro

Angajator: Enel Romania
Domeniu:
  • Altele
  • Customer support - Client service
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 26.02.2023

    Începând cu 25.10.2023, Companiile Enel din România au devenit parte a PPC, lider în domeniul energiei in Europa de Sud-Est. Mai multe detalii, pe paginile oficiale.

    Cerinte

    Companie: Enel Energie
    Departament: Customer Operations/Planificarea si Managementul resurselor
    Locatie: Bucuresti
    Contract: nedeterminat

    Competente profesionale si tehnice necesare:

    - Studii superioare finalizate;
    - Experienta in analiza bazelor de date si raportare, minim 1 an;
    - Capacitate de analiza si sinteza a datelor culese din diverse aplicatii;
    - Capacitate de analiza a bazelor de date de mari dimensiuni;
    - Capacitatea de invatare si asimilare informatii legate de sisteme de raportare si tehnologie;
    - Experienta de lucru in Phyton sau R e un avantaj;
    - Cunostinte de SQL;
    - Cunostinte de Power BI/Qlick sau Tableau;
    - Cunostinţe avansate în utilizarea pachetelor MS Office (Word, Excel, Outlook, Power Point);
    - Cunostinte de lucru in SAP -ISU sau sistem similar;
    - Engleza nivel mediu;
    - Abilitati de lucru in echipa;
    - Abilitati de comunicare;
    - Capacitate de rezolvare de probleme;
    - Managementul timpului si prioritizarea;
    - Atentie la detalii;
    - Gandire creativa si vizuala.

    Responsabilitati

    - Colecteaza solicitari, analizeaza nevoile, propune solutii;
    - Extrage, prelucreaza, centralizeaza datele solicitate utilizand sursa si metodologia potrivită;
    - Prelucreaza rapoarte complexe din surse multiple si creaza legaturi intre informatiile extrase pentru a putea prezenta o situatie completa privind datele solicitate;
    - Colaboreaza cu toate departamentele implicate pentru a intelege corect datele si evolutia acestora;
    - Analizeaza informatiile obtinute si ofera concluzii/explicatii/observatiile necesare in urma analizei;
    - Pregateste materiale pentru a putea reprezenta datele analizate intr-un mod vizual si simplu de inteles (Qlik, Power BI, Power Point);
    - Pregateste si automatizeaza analize gestionand baze de date de mari dimensiuni;
    - Oferta suport tuturor colegilor pentru a extrage si interpreta datele aflate in sisteme;
    - Analizeaza tendinte, deviatii de la tendinte, implica departamentele necesare pentru a intelege motivele, propune plan de actiune cu responsabili si termene;
    - Semnaleaza rezultate si trenduri negative, stabileste concluzii, propune actiuni si proiecte concrete pentru imbunatatirea indicatorilor de performanta;
    - Colaboreaza cu colegii din Directia Operatiuni Clienti pentru a intelege modurile de lucru, principalii indicatori de performana si oportunitatile de imbunatatire;
    - Concepe modele care duc la imbunatatirea deciziilor din zona de Operatiuni Clienti, pe baza datelor disponibile in CRM, SAP, Genesys sau alte surse;
    - Solicita emiterea de rapoarte specific, urmareste rularea rapoartelor si analizeaza datele continute de rapoartele de performanta si propune recomandari pentru imbunatatirea parametrilor de performanta;
    - Monitorizeaza stadiul solicitarilor pana la solutionare;
    - Sintetizeaza datele in cadrul unor documente ce vor contine grafice, tabele, trenduri, concluziile analizelor si actiunilor propuse – acestea vor fi sub forma de dashboard-uri, executive summaries, etc;
    - Propune solutii de eficientizare in cadrul proceselor din cadrul Directiei Operatiuni Clienti.

    Alte informatii

    Ce avem de oferit:

    Fiti parte din revolutia tranzitiei energetice: faceti posibila electrificarea curata. Veti avea sansa sa faceti parte din familia Enel Group, una dintre cele mai importante companii de utilitati din lume.

    - Abonament pentru servicii medicale la o retea de clinici private;
    - Program de integrare intr-o echipa profesionala, tanara si dinamica;
    - Oportunitati de dezvoltare profesionala reala;
    - Mediu de lucru international;
    - Mod de lucru hybrid (birou & smartworking);
    - Zile libere bonus (Zi de nastere, Ziua Energeticianului);
    - Oferte speciale din partea colaboratorilor nostri;
    - O structura multinationala in care poti construi o cariera;
    - Abonament Bookster.

    Ce altceva trebuie sa stii?

    Va informam ca toate aplicatiile primite vor fi tratate cu confidentialitate. Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date Enel pentru o perioada nu mai mare de trei ani.

    Grupul ENEL e o companie multigenerationala, caracterizata de valorile diversitatii si incluziunii. Indiferent de varsta, etnie, gen sau dizabilitate, aici vei gasi tot sprijinul de care ai nevoie pentru a te adapta si a obtine performanta. Pentru ca in ENEL, diferentele devin oportunitati!

    Aplicand la acest anunt va exprimati acordul ca datele dvs. sa fie transmise si procesate de catre Enel Romania. Consultati Politica de procesare a datelor personale a Enel Romania >>

    Hybrid

    Hybrid

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (472)