Logistics Specialist

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Frigoglass active.

Vezi toate job-urile Logistics Specialist active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Achizitii - Logistica - Aprovizionare active pe Hipo.ro

Angajator: Frigoglass
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 15.02.2023

    Frigoglass is a strategic partner to beverage brands throughout the world. We are the global leader in the Ice Cold Merchandisers (ICM) market and the principal supplier of glass packaging in the high growth markets of West Africa. Frigoglass has long-standing relationships with blue chip customers in the soft drinks and beverage industries. Our bespoke Ice Cold Merchandisers (beverage coolers) enhance our customers’ beverage branding and trigger immediate beverage consumption. At the same time, our leading innovations in the field of green refrigeration enable our customers to meet their ambitious sustainability and carbon emissions reduction targets.

    Cerinte

    • Minimum 3 ani experienta intr-o pozitie similara intr-o companie de productie;
    • Experienta in planificarea si organizarea transportului de marfa;
    • Cunostinte de legislatie vamala;
    • Bune abilitati de comunicare si lucru in echipa;
    • Bune aptitudini de planificare si organizare;
    • Abiliati de negociere;
    • Studii superioare economice / tehnice;
    • Limba engleza - nivel mediu conversational;
    • Cunostinte operare caculator: Microsoft Excel, Word;
    • Cunostinte de operare al unui sistem ERP

    Responsabilitati

    • Organizeaza transportul de marfa de la furnizori, cu transportatorii agreati la nivel de grup, in baza comenzilor de achizitie materie prima plasate, astfel incat sa asigure livrarea in timp util pentru sectiile de productie;
    • In baza cererilor de livrare primite de la COD sau echipele de vanzari, verifica comenzile de vanzari in sistemul ERP, disponibilitatea marfurilor (in stoc sau productie viitoare), planifica si organizeaza transporturile, utilizand ca instrument principal fisierul de livrari anual;
    • Are responsabilitatea verificarii documentelor ce insotesc marfa primita de la furnizori si de a lua toate masurile ce se impun atunci cand sesizeaza nereguli sau documente lipsa pentru a evita plata de taxe vamale inutile.
    • Pregateste si verifica actele pentru vama (facturi de marfa, lista de impachetare, facturi de transport);
    • Intocmeste si planifica programul de incarcari saptamanal (dupa ce verifica in prealabil cu magazia capacitatile de descarcare) si plaseaza comezi de transport catre furnizori avand ca obiectiv continua optimizare a planului de livrari;
    • Intocmeste si planifica programul de descarcari;
    • Inregistreaza informatii relevante legate de fiecare transport cu scopul de a monitoriza costurile implicate (transport / valoare a marfurilor). Urmareste si controleaza costurile de transport pentru fiecare transport in parte;
    • Traduce facturile pentru formalitatile vamale;
    • Se asigura ca exista contracte in vigoare cu toti transportatorii pe care ii utilizeaza;
    • Introduce si verifica periodic datele cuprinse in raportul „Tender anual”;
    • Intocmeste evaluari periodice pentru serviciile de transport conform procedurilor interne ale companiei;
    • Intocmeste CMR-urile pentru transporturile efectuate din fabrica;
    • Primeste, inregistreaza, verifica si livreaza catre contabilitate facturile de transport;
    • Arhiveaza documentele departamentului;
    • Actualizeaza fisierele lunare de ‘’Saving direct delivery’’;
    • Calculeaza stocul de depozitare la vitrinele nepreluate la timp de client;
    • Comunica si urmareste statusul dosarelor de dauna; intocmeste documente pentru asigurare;
    • Actualizeaza fisierele lunare referitoare la indicatorii de performanta ai departamentului;
    • Tine legatura cu departamentele COD, Planificare, Productie, pentru a avea informatii actualizate privind produsele ce urmeaza a fi livrate, dar care sunt indisponibile (din motive de Rework, Conversii sau productie nefinalizata) si ofera solutii posibile managementului, pentru a lua o decizie in ceea ce priveste livrarea comenzii catre client;
    • Actualizeaza in permanenta fisierul de livrari anuale cu toate informatiile necesare organizarii, controlului si urmaririi eficiente a livarilor;
    • Intocmeste listele de incarcare in sistemul ERP si le trimite zilnic, fie la magazia FRG pentru incarcariile de pe linie, fie la partenerul 3PL pentru incarcarile de pe stoc;
    • Comunica cu partenerul 3PL programul de incarcari si status-ul fiecareia in parte, intervine si prioritizeaza la nevoie programul de incarcari;
    • Urmareste in permanenta statusul transporturilor in derulare si comunica clientului, prin intermediul COD sau echipelor de vanzari, orice deviatie de la statusul comunicat initial (intarzieri la incarcare, descarcare, modificari numere auto, etc);
    • Urmareste respectarea alocarii curselor catre transportatori, in concordanta cu regulile stabilite in urma licitatiei anuale de transport;
    • Solicita cotatii de pret pentru cursele spot, grupaje, urgente, destinatii neprevazute in licitatia anuala de transport si aloca transportul furnizorului de servicii de transport care ofera cea mai buna solutie din punct de vedere ale pretului, promptitudinii si timpului de tranzit solicitat;
    • Participa la licitatia anuala de transport (introducere si raportare date, analiza, negociere);
    • Mentine o comunicare regulata si deschisa cu furnizorii de transport existenti si recomanda posibili noi furnizori;
    • Raspunde de asigurarea banilor necesari pentru plata taxelor vamale astfel incat vamuirea tuturor marfurilor primite sa fie efectuata la timp si corect;
    • Asigura suport in activitatile pe care le presupune controlul de la diferite autoritati ale statului (ANAF, garda de mediu, control vama etc);

    Aplica fara CV
    Timisoara,

    Timisoara,

    Aplica fara CV
    Timisoara, Job national

    Vezi job-uri similare (11)