Continuous Improvement Manager

Vezi toate job-urile Elbromplast-Groupe Plastivaloire active.

Vezi toate job-urile Continuous Improvement Manager active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Management - Consultanta active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Productie active pe Hipo.ro

Angajator: Elbromplast-Groupe Plastivaloire
Domeniu:
  • Management - Consultanta
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 13.01.2023

    Groupe Plastivaloire is a 50 years experienced French company working with the plastics injection technologies. Founded in 1964 as a small family business with a site located at Langeais, France, the company became an important player in Europe, being present in countries as: England, Germany, Spain, Portugal, Slovakia, Poland and Romania, and two factories outside our continent, in Tunisia, counting over 5000 employees.

    Cerinte

    - Capacitate de organizare și prioritizare a acțiunilor și alocarea de mijloace/resurse/termene limită
    - Rigurozitate
    - Proactivitate, inovatie pentru a anticipa și îmbunătăți tehnicile și procesele de industrializare.
    - Simțul termenelor și rezultatelor pentru a evalua și optimiza timpul și resursele necesare pentru finalizarea diferitelor etape ale proiectelor.
    - Abilitatea de a interveni în medii industriale complexe și eterogene
    - Capacitatea de a ține pasul cu evoluțiile tehnice și de reglementare din domeniul lor
    - Diplomatie si comunicare
    - Simțul conducerii
    - Stapanirea instrumentelor de îmbunătățire continuă (5S, SMED, Kaizen)
    - Stapanirea tehnicilor de management al schimbării
    - Stapanirea tehnicilor de management tehnic al proiectelor (exprimarea nevoilor, specificațiile, planificarea etc.), elementele de bază ale managementului financiar și diversele instrumente asociate.
    - Calculul bugetele estimate și rentabilitatea investițiilor
    - Evaluarea fezabilitatii îmbunătățirilor tehnice ale echipamentelor și/sau componentelor
    - Fluență în limba engleză fluentă - citirea, scrierea și comunicarea documentelor științifice, negocierea, facilitarea întâlnirilor
    - Stapanirea progresele tehnologice recente
    - Prezentarea, argumentarea, negocierea,(eventual) cu subcontractanții, partenerii interni și externi
    - Stăpânirea muncii în echipă interfuncțională și multidisciplinară

    Responsabilitati

    - Diagnosticarea performanței sistemelor de producție existente.
    - Utilizarea și implementarea metodelor și instrumentelor de optimizare a performanței proceselor industriale (Lean manufacturing, abordare DMAIC, Six Sigma, Kanban, 5S, Kaizen, ergonomia stației de lucru etc.).
    - Valorificarea benchmarking-ului de îmbunătățire continuă (principii și metodologie).
    - Identificarea și prioritizarea problemelor.
    - Animarea grupelor de proiecte de imbunatatire continua si intocmirea de note rezumative si propuneri de imbunatatire
    - Propunerea de soluții adaptate și realiste pentru îmbunătățirea sistemelor prin reproiectarea sau modificarea metodelor de management.
    - Efectuarea studiilor tehnice si financiare a proiectelor de imbunatatire a performantelor (echipamente existente) si investitii (echipamente noi)
    - Implementarea si urmarirea recomandarilor de imbunatatire continua.
    - Definirea si monitorizarea indicatorilor de performanta si a tablourilor de bord.
    - Asistenta tehnica la punerea in functiune a instalatiilor noi si rezolvarea problemelor.
    - Revizuirea și adaptarea, dacă este necesar, a organizării muncii și a echipelor din cadrul locului de producție, care poate include formarea operatorilor de producție pentru noi instalații.
    - Facilitarea si urmarirea auditurilor interne si externe.

    Alte informatii

    - pachet salarial in functie de experienta si performante
    - mediu de lucru placut, o echipa dinamica, bazata pe rezultate si performante
    - posibilitatea de dezvoltare profesionala
    - tichete de masa in valoare de 30 lei/ zi lucrata
    - tichete cadou de 8 martie (pentru femei), 1 iunie si Craciun pentru copii
    - prima de recomandare
    - 3 prime anuale (Pasti, Craciun si vacanta)
    - asigurare de sanatate privata
    - 24 de zile de concediu/ an (se ofera zile de concediu in plus in functie de vechimea in munca)
    - spor de vechime in firma
    - transport asigurat pentru personalul din productie
    - spor de noapte 30%

    Arad, Timisoara, Titu,

    Timisoara,

    Timisoara,

    Vezi job-uri similare (25)