Accounting Specialist (F/M)

Angajator: Renault Group Romania
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 30.09.2022

    Spiritul nostru de inovare duce mobilitatea și mai departe, pentru a aduce oamenii mai aproape unii de ceilalți.

    Constructor de automobile din 1898, Renault Group este prezent în peste 130 de ţări. Face parte din Alianța cu Nissan si Mitsubishi Motors și are o experiență puternică în electrificare. Mizează pe complementaritea celor cinci mărci (Renault, Dacia, Lada, Alpine și Mobilize) și propune soluții de mobilitate durabile, inovatoare pentru clienții săi. Grupul este angajat într-o transformare ambițioasă și generatoare de valoare. Acesta se concentrează pe dezvoltarea de noi tehnologii și servicii, o nouă gamă de vehicule care sunt și mai competitive, echilibrate și electrificate. În linie cu provocările de mediu, Grupul Renault își propune să obțină neutralitatea emisiilor de dioxid de carbon în Europa până în 2050.

    În România, Renault Group integrează toate activitățile specifice construcției automobilului, ceea ce a condus la o performanță economică susținută și la o varietate de oferte de recrutare pentru specializări diferite: studii client, design, inginerie, testare, fabricație, logistică, comercializare, servicii de business, post-vânzare, finanțare. Grupul e lider pe piața locală cu mărcile Dacia și Renault. Cei peste 17 000 de angajați inovează în ceea ce privește produsele și bunele practici.

    Cerinte

    Profil cautat:

    Studii superioare economice / financiare;
    Min 3 ani experienta intr-o pozitie similara;
    Cunoasterea normelor contabile romanesti, dar si a celor internationale (IAS, IFRS);
    Cunoașterea si utilizarea sistemului SAP;
    Limba engleza, nivel avansat, limba franceza reprezinta un avantaj;
    Cunoasterea pachetului MS Office (Excel - functii, grafice, tabele -, Word, PowerPoint);
    Motivat, riguros, atent la detalii, cu abilitati de a lucra in activitati cu termene scurte;
    Capacitate de analiza si sinteza, lucru in transvers, orientare client si rezultat.

    Responsabilitati

    Postul de Accounting Specialist asigura atat inregistrarea in contabilitate, cat si plata obligatiilor catre furnizorii români de imobilizari si piese pentru Grupul Renault Romania.
    Postul ofera posibilitatea de dezvoltare profesionala si ocuparea ulterioara a unor posturi complexe si provocatoare in cadrul companiei.

    Responsabilitati:

    Inregistrarea facturilor de investitii in SAP ALCOR respectand procesele si procedurile specifice; gestionarea avansurilor acordate si stornarea acestora in cazul receptiei bunurilor imobilizabile;
    Stabilirea datei de plata a facturilor de investitii in conformitate cu prevederile din comanda si documentele justificative;
    Inregistrarea in contabilitate a datoriilor catre furnizori pentru facturile de cumparari de bunuri si servicii pentru activitatea curenta a intreprinderii;
    Garantarea respectarii conditiilor procedurale si legale pentru tratarea solicitarilor de modificare a coordonatelor bancare ale furnizorilor;
    Tratarea solicitarilor furnizorilor si auditorilor (confirmari de sold, reclamatii, mesaje, litigii etc).