Quality Specialist

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Metropolitan Life active.

Vezi toate job-urile Quality Specialist active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Asigurari - Intermedieri financiare active pe Hipo.ro

Angajator: Metropolitan Life
Domeniu:
  • Asigurari - Intermedieri financiare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.08.2022

    Metropolitan Life este parte a MetLife, Inc. (NYSE: MET), una dintre cele mai importante companii de servicii financiare din lume, oferind asigurări, anuități, beneficii pentru angajați și gestionarea activelor pentru a-și ajuta clienții individuali și instituționali să pășească cu încredere în viitor. Fondată în 1868, MetLife are operațiuni în peste 40 de piețe la nivel global și deține poziții de lider în Statele Unite, Japonia, America Latină, Asia, Europa și Orientul Mijlociu.

    În România, Metropolitan Life are peste 25 ani de activitate pe piața de asigurări de viață. Peste 4 milioane de clienți beneficiază de asigurări de viață și pensii private obligatorii oferite de Metropolitan Life la nivel local

    Cerinte

    • Proficiency with Microsoft software, including Excel and Word.
    • Proficiency in English and knowledge of standard office administrative practices and procedures
    • Excellent time management and communication skills with strong attention to detail and follow-up
    • Adaptable to change
    • Ability to make good and fast decisions in a fast-paced environment
    • Collaborative, positive and self-starter mindset
    • Logic thinking and analytical skills
    • Client orientation
    • Ethics and integrity
    • Influential skills
    • Insurance knowledge and experience may be an advantage.

    Responsabilitati

    • Analyse and identify in a pro-active way potential risk area in existing sales process and portfolio.
    • Gather relevant data from clients, sales force and peers for proper analysis.
    • Answer promptly to any complaints coming from internal and external clients regarding sales process.
    • Propose mitigation measures for potential risky situations.
    • Manage and improve Quality Specialist procedures.
    • Manage and improve the “Welcome Call” process and procedures.
    • Manage and improve the “Exit interviews for Agents” process and procedures.
    • Establish strong, constructive relationships with business owners of other departments.
    • Quality Committee member responsible with recurrent updates on analysis, complaints, mitigation measures.
    • Lead Quality Committee recurrent meeting

    Alte informatii

    What we offer:

    • Friendly environment with multiple career development opportunities
    • Inclusive and multicultural team where you can create impact with your innovative ideas and creative personality
    • Various learning & development programs, adapted to your needs and goals
    • Benefits (flexible hours, meal tickets, private medical subscription, insurance policy, Bookster subscription, discount on dental services, additional holiday based on seniority)
    • Attractive salary and yearly additional compensation, according to your performance and support for the team
    • Good location – close to public transport stations (bus & subway) & remote working capabilities

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (14)