Contabil Șef - firmă din domeniul transporturilor

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile ABC Human Capital active.

Vezi toate job-urile Contabil Șef - firmă din domeniul transporturilor active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Transporturi active pe Hipo.ro

Angajator: ABC Human Capital
Domeniu:
  • Transporturi
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 22.07.2022

    ABC Human Capital este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.
    Anul 2005 a reprezentat momentul concretizarii unui ideal: fondarea unei agentii de recrutare si executive search ce pune la dispozitia clientilor sai atat consultanta in recrutare si headhunting, precum si intreaga gama de servicii aferente capitalului uman.
    Adaptam cu succes noile tendinte din domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.
    Activitatea noastra se traduce in solutii inteligente bazate pe baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si headhunting.

    Cerinte

    Cunoștinte profesionale:
    cunoștințe solide de contabilitate și fiscalitate
    cunoștinte solide de financiar
    cunoștinte solide de Excel
    cunoștinte de limba engleză.

    Calități și aptitudini profesionale:
    foarte bune abilități de comunicare
    abilități privind lucrul în echipă și individual
    abilități de conducere (coordonare, delegare, monitorizare, revizuire, control, managementul timpului etc.)
    capacitate de sinteză și de prezentare.

    Studii/calificări:
    studii superioare în domeniul economic
    certificare CECCAR
    certificare CCF (Camera Consultantilor Fiscali) constituie un avantaj.

    Experiență:
    minim 4 ani într-o funcție similară
    experiența de lucru cu programe de contabilitate sau ERP.

    Responsabilitati

    Atribuții
    organizează activitatea financiar-contabilă a societății în condițiile legii și asigură efectuarea corectă și la timp a înregistrărilor
    deleagă, îndrumă, controlează și răspunde de desfășurarea în mod eficient a activității financiar-contabile în conformitate cu dispozițiile legale în vigoare, cu normele interne stabilite
    întocmește lucrările de închidere a exercițiului financiar-contabil și a exercițiilor intermediare
    se asigură de aplicarea corectă a normelor contabile și fiscale în vigoare
    stabilește proceduri de lucru contabile și fiscal
    se asigură de ținerea evidenței financiar- contabile completă, corectă și la timp pentru toate secțiunile (furnizori, clienți, casă, bancă, mijloce fixe etc.)
    asigură prelucrarea și înregistrarea în contabilitate a rezultatelor inventarierii generale a patrimoniului
    supraveghează și asigură reconcilierea și închiderea conturilor contabile
    verifică întocmirea jurnalelor de TVA, asigură existența și corectitudinea jurnalelor obligatorii
    asigură ținerea contabilității de gestiune și întocmirea de rapoarte manageriale
    asigură întocmirea la timp, în conformitate cu prevederile legale, a situațiilor financiare anuale și a raportării contabile semestriale
    asigură întocmirea la timp a declarațiilor privind obligațiile de plată la bugetul de stat și taxe locale
    asigură efectuarea raportarilor către Statistică sau BNR
    asigură efectuarea rapoartelor către Grup (raportări manageriale, consolidarea situațiilor financiare anuale etc.)
    analizează costurile societății, elaborează, propune spre aprobare și urmărește implementarea de proceduri de control al costului și de creștere a veniturilor societății
    analizează periodic modul de utilizare a disponibilului bănesc al societății și elaborează situații previzionale în scopul asigurării resurselor financiare ale societății
    solicită documentație de specialitate și consultanță în domeniul financiar-contabil la nevoie.

    Raportează:
    este subordonat Președintelui și Directorului Financiar

    Va rugăm să trimiteți cv-ul către adresa de email: recrutare[@]abchumancapital.ro

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (26)