Planificator/ Dispecer in transport international

Vezi toate job-urile HOLLEMAN SPECIAL TRANSPORT & PROJECT CARGO SRL active.

Vezi toate job-urile Planificator/ Dispecer in transport international active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Transporturi active pe Hipo.ro

Angajator: HOLLEMAN SPECIAL TRANSPORT & PROJECT CARGO SRL
Domeniu:
  • Transporturi
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Ilfov
  • Actualizat la: 08.08.2022
    Scurta descriere a companiei

    Cerinte

    Candidatul Ideal
    - obligatoriu sa cunoasca limba engleza (scris/citit/vorbit);
    - sa aiba cunostinte operare PC, cunoastere Microsoft Office;
    - Interes pentru o dezvoltare profesionala in domeniul transportului de marfuri;
    - sa aiba deja cunostinte in transporturi interne si internationale de marfuri;
    - persoana organizata, ordonata, atenta la detalii cu o buna capacitate de planificare si coordonare;
    - sa aiba abilitati excelente de comunicare cu colegii si clientii;
    - atentie distributiva si capacitate de concentrare;
    - capacitatea de a realiza mai multe sarcini simultan;
    - persoana orientata spre rezolvarea problemelor si luarea de decizii in timp scurt;
    - dinamism, abilitati de bun negociator, putere de convingere, perseverenta, spontaneitate, atitudine proactiva.

    Responsabilitati

    Descrierea jobului
    - Monitorizarea activitatii soferilor si a pozitionarii camioanelor;
    - Managementul documentelor necesare activitatii de transport;
    - Operarea comenzilor de transport in sistemul operational ERP al firmei;
    -Transmiterea detaliilor despre transport (loc incarcare / descarcare, tipul marfii, etc.) conducatorilor auto si mentinerea legaturii directe cu acestia;
    - Sa urmareasca zilnic situatia parcului auto;
    - Monitorizeaza costurile, rutele si timpii de condus fiind obligat sa cunoasca in orice moment pozitia si programul masinilor pe care le coordoneaza si sa cunoasca in orice moment situatia soferilor din compartimentele pe care le gestioneaza;
    - Stabileste traseele optime de deplasare si monitorizeaza evolutia curselor pentru camioanele proprii, avand obligatia sa comunice soferilor rutele pe care sunt autorizati sa circule in executarea comenzii de transport si parcarile pe care acestia le pot utiliza, coordoneaza soferii in vederea efectuarii curselor in timpul cel mai scurt timp si cu cheltuieli minime;
    - Sa verifice in avans, inainte de transmiterea comenzii de transport catre sofer, conditiile necesare efectuarii cursei in deplina legalitate;
    - Sa respecte pe deplin legislația în vigoare, cu o atenție deosebită pentru timpul de lucru si de odihna reglementat prin lege atat in Romania cat si in tarile in care circula soferii pe care-i coordoneaza;
    - Urmareste, pana la finalizare, dosarele de transport pentru fiecare cursa;
    - Tine legatura cu clientii si ii informeaza in legatura cu derularea transportului. Are obligatia de a se asigura ca documentele au ajuns la client, , obtine de la subcontractori toata documentatia necesara (CMR, carnete TIR, foi parcurs etc sau copii ale acestora) si le indosariaza la dosarul cursei corespunzatoare;
    - Se preocupa de imbunatatirea permanenta a pregatirii sale profesionale si de specialitate.

    Aplica fara CV
    BUCURESTI, Ilfov,