General Ledger Master Data Management with English

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Adecco Romania active.

Vezi toate job-urile General Ledger Master Data Management with English active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: Adecco Romania
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Cluj Napoca
  • Actualizat la: 08.08.2022

    An de an am dezvoltat parteneriate de business puternice cu cele mai reprezentative companii din România. Bazându-ne pe nevoile locale ale clienților noștri, am deschis noi branch-uri în orașele mari din România, ajungând la un număr de 15 sucursale.

    În anul 2017, Adecco România a intrat în cel de-al șaselea an în care este lider local de piață, adăugând continuu noi servicii și dezvoltându-le pe cele existente în strânsă legătură cu complexitatea mediului de business. Poziția de lider în termeni de turnover anual, număr de angajați temporari și poziții de permanent placement închise, este în același timp atât o realizare, cât și o responsabilitate. Acest status ne dă oportunitatea de a inova în termeni de sub-servicii HR și de a aduce valoare adăugată partenerilor noștri prin fiecare proiect HR.

    În acest moment, Adecco România oferă servicii HR 360 de grade, începând cu studiile salariale care au ca scop furnizarea de informații exacte legate de piață și finalizând cu serviciile de outplacement.

    Cerinte

    • Knowledge across multiple data domains such as GL Master Data, Profit center, Cost center, WBS, Global Accounting Hierarchies, Financial Statement Versions, Bank Key Change, Project master data, Tax Master Data, Cost Allocations Cycles, Group Account Master Data etc.;

    • Ability to link master data issue/challenges to business processes, problems and analytics;

    • Experience in MDM process improvements, digital solutions and technology implementations such as SAP ECC, SAP S4 Hana;

    • Experienced in Data gathering, Data validation, Data cleansing, Data enrichment;

    • Proven attitude in rolling out data governance and data quality and exposure to standard methodologies;

    • Proven capability to collaborate, conduct and lead sessions with business and IT resources;

    • Project delivery – timeline, and achievement management, partner relationship management;

    • Experience in crafting operating model, delivering MDM strategy assessments & implementation roadmap;

    • Understanding of standard process in ERP such as SAP;

    • Relevant experience in MDM data quality & Governance with knowledge in GL, Tax, Project & Bank Master data;

    • Experience in SAP ECC or SAP S4 Hana with good understanding on data modeling, data fields and mapping knowledge;

    • Strong in Microsoft Office packages and Advance Excel;

    • Prior experience in managing SQ VI reports and LSMW/LTMC would be an added advantage;

    • Bachelor's/ Master's Degree in Finance and Accounting or MBA;

    • Proficient in English language (written and spoken).

    Responsabilitati

    • Act as Subject Matter expert for the E2E Master Data Workflow management, Will need to implement solutions in Master Data Management & Data governance.

    • Ensuring the delivery of a high level data quality of master data which meets the requirements of our internal and external stake holders taking into account the global standards

    • Manage incidents, fix root causes and maintain knowledge repository.

    • Work with stakeholders to identify change in business needs and manage policy, process and data quality rules

    Hybrid

    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Vezi job-uri similare (20)