AOI Test Engineer

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Miele active.

Vezi toate job-urile AOI Test Engineer active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Productie active pe Hipo.ro

Angajator: Miele
Domeniu:
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Brasov
  • Actualizat la: 19.07.2022

    Miele este prezentă în Brașov din anul 2009 cu o fabrică de producție ce asigură grupului necesarul de componente electronice şi subansambluri pentru unităţile de control ale aparatelor electrocasnice inteligente și cu un departament de Dezvoltare Software si Hardware în cadrul căruia sunt realizate programe software pentru o gamă variată de electrocasnice și produse profesionale Miele.

    Cerinte

    - Asigura dezvoltarea, aplicarea si monitorizarea metodelor de testare utilizate in fabricarea de produse destinate clientilor interni sau externi;
    - Dezvolta si sustine sistemele si solutiile de testare atat din punct de vedere software cat si hardware;
    - Studii superioare - Electromecanica, Automatizari industriale, Electronica aplicata sau Mecatronica;
    - Cunoasterea proceselor tehnologice din productia de electronice;
    - Minim 3-5 ani experienta in domeniul robotilor industriali, sistemelor de testare: AOI sau ICT, FLASH, HVT, FKT, pentru unităti electronice;
    - Capacitati comunicationale si relationale;
    - Capacitate de invatare rapida;
    - Capacitatea de a intelege informatii de specialitate;
    - Abilitați de training.

    Responsabilitati

    Descrierea jobului:

    Pregateste instructiunile de utilizare si instructiunile de schimbare a procesului de inspectie si testare pentru testele AOI & ICT/ FLASH/ HVT/ FKT;

    Aplica si pregateste documentatie care descrie procesul de mentenanta pentru testele AOI & ICT / FLASH/ HVT/ FKT (ce/cum/cat de des trebuie realizata mentenata etc);

    Defineste / actualizeaza lista pieselor de schimb si a consumabilelor necesare pentru testele AOI & ICT/ FLASH/ HVT/ FKT;

    Defineste / actualizeaza lista echipamentelor din componenta testerelor AOI & ICT /FLASH/ HVT/ FKT care necesita calibrare periodica;

    Prezinta in mod regulat rapoarte referitoare la performata echipamentelor cat si a proceselor pentru sistemele de testare (AOI/ ICT/ FLASH/ HVT/ FKT);

    Opereaza, optimizeaza si efectueaza imbunatatiri programelor de test (unde are acordul scris al dezvoltatorului initial al testului sau al clientului);

    Conduce/participa ședințele de stabilire a acțiunilor preventive și corective pentru AOI;

    Dezvolta metode ingineresti pentru imbunatatirea indicatorilor de performata in aria de T&A si AOI;

    Analizează în profunzime cauzele defectării componentelor, informeaza si efectueaza optimizari impreuna cu responsabilii interni si externi ai Miele pe baza rapoartelor cu performanta proceselor pentru AOI/ ICT/ FLASH/ HVT/ FKT, organizand sesiuni de debug remote sau teleconferinte;

    Utilizează echipamentele de laborator din dotare;

    Organizează modul de lucru din aria sa de activitate;

    Informeaza si ofera suport tehnic pentru îmbunătățirea proceselor SMT/THT in urma analizelor datelor furnizate de sistemul AOI;

    Calculeaza procentul de acoperire al programului de inspectie si testare pentru fiecare produs;

    Inregistreaza si monitorizeaza intervalele in care echipamnetele de testare nu functioneaza din punct de vedere tehnic (software / hardware) si ofera solutii ingineresti pentru eliminarea acestor intreruperi;

    Realizeaza si aplica procedura de calibrare a testerelor cat si a proceselor de testare AOI/ ICT / FLASH/ HVT/ FKT;

    Lucreaza impreuna cu alte organizatii interne cat si externe Miele care ofera solutii pentru a implementa noi tehnologii de testare in Miele Tehnica;

    Intelege si asigura buna functionare a sistemului de trasabilitate care este integrat in sistemul de testare din aria de test;

    Efectueaza toate inregistrarile aferente tuturor proceselor si sistemelor de testare care trebuie realizate in SAP.

    Alte informatii

    Beneficii acordate

    Financiar
    Bonus de performanta
    Prime de sarbatori
    Vouchere de vacanta
    Pensie privata
    Tichete de masa
    Decontare transport
    Actiuni la pret preferential

    Medical
    Abonament servicii medicale

    Timp liber
    Extra zile de concediu
    Evenimente/petreceri de companie

    Brasov,

    Brasov,

    Brasov,

    Vezi job-uri similare (4)