Avocat intern - recuperare creante

Angajator: confidential
Domeniu:
  • Juridic
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 20.01.2022
    Cerinte

    • Membru in Barou;
    • Minim 1 an experienta in colectare/recuperare de creante;
    • Experienta relevanta in colaborarea cu Birouri de Executori Judecatoresti;
    • Abilitate de a comunica adecvat (scris si oral) cu diverse tipuri de interlocutori;
    • Experienta de reprezentare in instanta de judecata in cazuri de colectare/recuperare de creante constituie un avantaj;
    • Trasaturi cautate: seriozitate, abilitati foarte bune de negociere, diplomatie, flexibilitate, perseverenta, atentie la detalii, foarte buna organizare a timpului de lucru, capacitatea de a lucra in echipa si de a respecta termene limita;
    • Optional: Permis auto categoria B.
    • Abilitatile de utilizare a suitei Office (Word, Excel) la nivel mediu-avansat reprezinta un avantaj.

    Responsabilitati

    • Dezvoltarea si aplicarea strategiei optime in vederea recuperarilor de creante in functie de tipul de debitori;
    • Derularea negocierilor in vederea obtinerii platilor de la debitori;
    • Intocmirea / verificarea intocmirii documentelor necesare in vederea depunerii dosarului la executor pentru recuperarea creantelor inregistrate;
    • Supervizarea/mentinerea legaturii cu Birourile de Executori Judecatoresti partenere, urmarirea dosarelor aflate in lucru (incepand cu depunerea actelor necesare si pana la recuperarea creantei/inchiderea dosarului);
    • Intocmirea rapoartelor si actualizarea in sistem a informatiilor privind derularea operatiunilor de recuperare a creantelor;
    • Reprezentarea creditorului in fata instantelelor de judecata precum si a altor autoritati competente, in vederea recuperarii creantelor.

    Locatia : cladirea Ana Tower (sector 1)- mod de lucru hibrid.
    Modalitate de colaborare : contract prestari servicii.