Declarant Vamal

Angajator: Gi Group Romania
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Transporturi
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 07.12.2021

    Gi Group este una dintre cele mai mari companii de resurse umane la nivel mondial, oferind servicii pentru dezvoltarea pieței forței de muncă. Grupul oferă servicii de muncă temporară și permanentă, recrutare și selecție, servicii de consultanță și training cât și alte servicii complementare.

    Cerinte

    Locatie job: Timisoara ( spre Sanandrei),
    Program de lucru: 9:00 17:30 L - V
    Departament: Logistica

    Cerinte:

    - Minim 3-5 ani experienta pe un post similar;
    - Cunostinte operare PC Excel, sistem vamal, documente vamale;
    - Studii medii/superioare finalizate;
    - Cunostinte limba engleza la nivel mediu;
    - Ablitati organizationale;
    - Permis categoria B;
    - Persoana serioasa si implicata.

    Responsabilitati

    - Preia în lucru, direct de la cărăuş, documentele necesare vămuirii la import / export / tranzit pentru clienţii frecvenţi; sau de la Seful de Agenţie, pentru clienţii noi sau ocazionali;
    - Elaborează / intocmeste Declaraţiile vamale în conformitate cu Instrucţiunile de Lucru si Procedurile de vamuire;
    - Menţine legătura cu departamentul financiar, casieria şi secretariatul din cadrul Biroului Vamal;
    - Anexează declaraţiei vamale toate documentele prevăzute de către legislaţia în vigoare;
    - Pastreaza, arhiveaza si inregistreaza complet si la timp operatiunile vamale derulate in cursul fiecarei saptamani;
    - Completeaza zilnic in registrul declaratiilor vamale de import / export toate informatiile referitoare la operatiunile vamale derulate in cursul acelei zile;
    - Facturează serviciile prestate clienţilor conform contractelor de comision în vigoare sau a dispoziţiilor conducerii companiei;
    - Încaseaza sumele plătite de către client, in lei si valuta, fie pentru facturile de servicii, fie pentru drepturile vamale plătite în numerar si elibereaza chitante pentru sumele incasate;
    - Urmăreşte achitarea în termen de către clienţii societăţii a tuturor debitelor, a facturilor neîncasate în baza fişei contului;
    - Verifică încasarea sumelor urmărite.

    Beneficii:

    - Tichete de masa;
    - Prima de Craciun si Paste;
    - Trasportul decontat sau asigurat.