Demand & Supply Planner in Departamentul Logistica

Angajator: METRO Cash Carry Romania
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 21.10.2021

    Puteti aplica la acest anunt doar prin crearea unui cont pe hipo.ro, fara sa va creati si un CV.

    Completarea formularului de cont nou pe hipo.ro dureaza doar 2 minute sau puteti importa datele din Linkedin sau Facebook pentru a rezolva si mai rapid.
    Scurta descriere a companiei

    Cerinte

    Esti pasionat de tehnicile de previzionare a vanzarilor si de gestionare a stocului? Ai bune abilitati de comunicare si esti organizat? Ai putea fi colegul ideal pentru rolul de Demand & Supply Planner in Departamentul Logistica.

    Pentru a avea succes in acest rol si pentru a te putea bucura de cafeaua de dimineata alaturi de colegi, vei avea nevoie de:
    • Minim 2 ani experienta pe o pozitie similara;
    • Abilitatea de comunicare si de a lucra in echipa;
    • Abilitati analitice si de rezolvare a problemelor;
    • Flexibilitate si loialitate;
    • Abilitati de previzionare a vanzarilor, de planificare a comenzilor si de aprovizionare a magazinelor/platformelor cu marfa;
    • Abilitati de analiza a stocurilor (overstock, old stock, low stock);
    • Limba engleza si cunostinte de utilizare PC, Office (excel, word);
    • Studii superioare (economie, logistica).

    Responsabilitati

    Alatura-te echipei si te vei ocupa de:
    • Generarea previziunilor de vanzare şi a modelelor statistice, la nivel de SKU pentru a sprijini deciziile comerciale de amploare;
    • Asigurarea unui nivel ridicat de disponibilitate a marfurilor la raft pentru categoriile de produse alocate;
    • Modificarea propunerilor initiale de comanda ale magazinelor, prin factorii calitativi corespunzatori, sustinuti de sistem si/ sau prin colectarea informatiilor corespunzatoare de la experti (de exemplu, dept. Management Oferta, Operațional, Marketing);
    • Gestionarea procesului de comanda prin acorduri cu furnizorii, conditii de livrare, obiective privind disponibilitatea si nivelurile dorite pentru stoc;
    • Executia corespunzatoare si la timp a comenzilor catre furnizori (furnizori locali și de import)/ distribuirea marfurilor din depozitele centrale catre magazine;
    • Definirea nivelurilor necesare de stoc şi calcularea cerintelor nete rezultate in urma aplicarii obiectivelor strategice stabilite (target);
    • Monitorizarea performantei stocului si a disponibilităţii marfii si luarea masurilor de corectie corespunzatoare;
    • Gestionarea fluxului informational intre furnizori si Departamentele METRO Cash & Carry Romania implicate in procesul logistic cu scopul de a asigura disponibilitatea mărfurilor la raft, de a reduce nivelul stocurilor si de a diminua timpul alocat in magazine, pentru activitatile logistice;
    • Asigurarea suportului necesar in implementarea modelelor avansate de colaborare cu furnizorii prin proiecte dedicate de crestere a disponibilitatii marfii la raft si de imbunatatire a performantei.

    Ce oferim in schimb?
    • Vei avea sprijinul unei echipe de profesionisti;
    • Vei gasi la noi un mediu prietenos si oportunitati de dezvoltare;
    • Vineri este zi scurta (programul se termina in jurul orei 14:30);
    • Tichete de masa;
    • Vouchere cadou (Paste, Craciun, fidelitate, etc.);
    • Asigurare medicala.