Regizor emisie

Angajator: Aleph News
Domeniu:
  • Media - Jurnalism
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 19.09.2021

    Aleph News este o televiziune comercială din România, lansată la1 septembrie 2020.

    Este prima televiziune din România bazată pe conceptul de „social television”.

    Aleph News prezintă știri autohtone și globale cu un format de imagine atât 16:9, cât și 9:16, targetul acestui canal fiind publicul smart.

    Aleph News este prima televiziune lansată din seria de canale tematice ale trustului Aleph Media.

    Pentru a ține constant publicul conectat cu actualitatea, Aleph News este prezent la toți marii operatori de cablu din România: Orange, Telekom, Vodafone, RDS & RCS, INES, NEXTGEN, dar și în social media (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube), dar și pe site-ul alephnews.ro, unde transmisia live se poate vedea 24/7.

    Cerinte

    - Experienta minim 2 ani pe un post similar
    - Motivatie profesionala
    - Spirit de echipa
    - Creativitate

    Responsabilitati

    - Regizorul de emisie isi verifica mixerul video (se asigura ca mixerul este setat corespunzator pentru inceperea programului)
    - Verifica impreuna cu seful de tura ca toate echipamentele sa functioneze corespunzator
    - Intocmeste necesarul tehnic pentru emisiunile inregistrate si verifica pozitia camerelor, incadraturile, amplasamentul decorului, schema de lumina, sursele si conditiile de inregistrare
    - Tine legatutra cu MCR- UL unde confirma ca intreaga echipa este pregatita de intrarea in emisie
    - Anunta in regia de emisie si in MCR eventuale modificari de durata sau schimbarea surselor exterioare (care tv, studiori teritoriale, corespondenti din exterior)
    - Verifica si comuta intre diferite surse video (camere din studio, camere remote/robotice, surse exterioare de live, materiale din server, elemente grafice, etc.); configureaza si executa tranzitii video si efecte speciale cum ar fi fades, dissolves, cuts, keys, supere
    - Raspunde de realizarea decupajului si respectarea desfasuratorului de emisie stabilit cu liderul echipei
    - Coordoneaza munca cameramanilor, stabileste miscarile camerelor, compozitia cadrului si actiunile prezentatorilor pentru fiecare scena filmata
    - Regizorul este responsabil de indeplinirea sarcinilor trasate de catre producator
    - Regizorul de emisie este responsabil de numaratoarea pentru intrarea in emisie a prezentatorilor
    - Colaboreaza in procesul de emisie cu seful de tura, tehnicianul de sunet, operatorul de grafica, tehnicianul de lumini, regizorul de platou
    - Verifica respectarea regurilor de montaj cinematografic de catre autorii reportajelor si sesizeaza neregulile observate producatorului programului
    - Regizorul de emisie trebuie sa ia rapid deciziile sa le comunice clar si sa reactioneze cu rapiditate in momentul in care apar situatii neprevazute in fluxul de emisie
    - Regizorul de emisie asigura legatura dintre departamentele tehnic si productie
    - Mentine o disciplina stricta in regia de emisie si in studio pe timpul transmisiei directe sau inregistrate
    - Sesizeaza verbal sau scris, in functie de gravitate, catre Directorul Tehnic defectiunile din studioul de emisie si verifica remedierea acestora
    - Stabileste împreunã cu realizatorul şi directorul de imagine a necesarului de mijloace tehnice, participarea la montarea decorului şi amplasarea camerelor de luat vederi, la efectuarea repetiţiilor, a probelor tehnice