Cloud Engineer in Craiova

Angajator: Randstad Romania SRL
Domeniu:
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Craiova
  • Actualizat la: 26.07.2021

    Randstad is specialized in solutions in the field of flexible work and human resources services. Our services range from regular temporary staffing and permanent placements to in-house, professionals, search & selection, and HR Solutions.

    The Randstad Group is one of the leading HR services providers in the world, with top-three positions in Argentina, Belgium & Luxembourg, Canada, Chile, France, Germany, Greece, India, Mexico, the Netherlands, Poland, Portugal, Spain, Switzerland, the UK, and the United States as well as major positions in Australia and Japan.

    In 2015, Randstad had approximately 29,750 corporate employees and around 4,473 branches and in-house locations in 39 countries around the world. Randstad generated revenue of € 19.2 billion in 2015. Randstad was founded in 1960 and is headquartered in Diemen, the Netherlands.

    Cerinte

    Cloud Engineer este responsabil pentru standardizarea, gestionarea și întreținerea componentelor Cloud Infrastructure, accesul utilizatorului și securitate.
    Cerințe:
    • Diplomă de licență (4 ani), cu specializare tehnică, cum ar fi Ingineria sistemelor sau Ingineria informatică;
    • Experiență de bază cu platforme cloud, AWS și / sau Azure;
    • Cunoștințe de bază despre arhitectura rețelelor;
    • 0-3 ani de experiență, ideal cu expunerea in mediul industrial / auto.

    Responsabilitati

    • Administrarea, depanarea și monitorizarea sistemelor bazate pe Linux și Windows;
    • Furnizarea, configurarea și întreținerea infrastructurii și aplicațiilor cloud;
    • Colaborarea cu echipa de securitate și conformitate pentru identificarea lacunelor și implementarea celor mai bune practici;
    • Crearea și actualizarea documentației sistemului;
    • Automatizarea implementării mediului AWS prin scripting (Infra as a code).