Consilier Juridic- Conformitate

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A active.

Vezi toate job-urile Consilier Juridic- Conformitate active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 11.01.2022

    Societatea EASY CREDIT 4 ALL IFN S.A. este o institutie financiara nebancara. A fost infiintata in anul 2009 ca societate pe actiuni de tip inchis, cu capital privat.

    Obiectul de activitate il reprezinta acordarea de credite de consum, precum si alte tipuri de finantare sau refinantare (creditare atat persoane fizice cat si juridice).
    In prezent suntem activi pe piata financiara cu 18 agentii deschise in 16 orase mari ale Romaniei.

    Cerinte

    - Studii superioare juridice finalizate;
    - Experienta profesionala de minim 3 ani;
    - Experienta in domeniul serviciilor financiare/bancare constituie avantaj;
    - Cunostinte avansate de Microsoft Office - in special Excel;
    - Abilitati relevante de comunicare, coordonare, orientare catre clienti si catre atingerea obiectivelor impuse;
    - Abilitati foarte bune de comunicare;
    - Grad inalt de profesionalism;
    - Persoana activa, pozitiva, orientata spre rezultate, sociabila, dinamica, responsabila, punctuala;
    - Abilitati de analiza si sinteza, atentie la detalii, cu capacitatea de rezolvare prompta a problemelor si de prioritizare a obiectivelor tinta planificate.

    Responsabilitati

    • Se pune la curent si isi insuseste constant prevederile legale in vigoare cu privire la activitatea societatii si evalueaza politicile, normele interne , procedurile si modul in care acestea raspund cerintelor de conformitate impuse de legislatia din Romania.
    • Ofera suport in intreprinderea tuturor actiunilor necesare in vederea asigurarii respectarii de catre Societate a legislatiei in vigoare, normelor si reglementarilor, precum si a normelor tehnice, a regulamentelor interne, a reglementarilor aplicabile in cadrul societatii;
    • Isi perfectioneaza constant pregatirea profesionala, parcurgand in permanenta legislatia existenta si cea nou emisa
    • Identifică, evalueaza şi monitorizează expunerea Societatii la riscurile de neconformitate si propune masuri de gestionare a acestora;
    • Elaborează şi transmite situatii şi raportări (periodice şi ocazionale), conform solicitarilor si normelor / procedurilor
    • Asigura suport in implementarea Politicii de Conformitate si a cerintelor primite de la Conducere.
    • Asigura consultanta cu privire la conformitate pentru toate categoriile de salariati din cadrul Societatii;
    • Asigura asistenta necesara in promovarea continua a unei culturi organizationale privind conformitatea;
    • Constibuie la proiectele ce vizeaza riscul de conformitate.
    • Supravegheaza planul de conformitate al companiei, care reexamineaza și evalueaza probleme / preocupari de conformitate in cadrul organizatiei.
    • Acorda sprijin in cazul unor presupuse incalcari ale regulilor, reglementarilor, politicilor, procedurilor.
    • Se asigura ca in Planul de Conformitate sunt incluse actiuni de control si evaluare asupra transmiterii si respectarii termenului de furnizare a informatiilor catre ASF.
    • Identifica potentialele zone de vulnerabilitate si risc de conformitate, impreuna cu managerul de risc și controlul intern.
    • Evaluarea impactului pe care modificările cadrului legislativ îl pot avea asupra activităţii.
    • Asigura permanenta informare si consiliere a conducerii executive referitor la modalitatea de aplicare a prevederilor legale.
    • Informeaza permanent Conducerea Executiva a societatii asupra problemelor, solutiilor si masurilor ce se impun a fi luate pentru asigurarea conformitatii cu prevederile legale in vigoare, precum si cu cerintele de conformitate ale grupului din care societatea face parte;
    • Intreprinde toate actiunile necesare pentru implementarea masurilor necesare in vederea asigurarii conformitatii in cadrul societatii.

    Alte informatii

    - Pachet salarial motivant;
    - Training de specialitate;
    - Echipa tanara si mediu de lucru placut.

    Prin transmiterea CV-ului va exprimati acordul privind prelucrarea datelor dumneavoastra personale in procesul de recrutare/ selectie.