Tehnician topograf Ploiesti

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile ManpowerGroup Romania active.

Vezi toate job-urile Tehnician topograf Ploiesti active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Constructii active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: ManpowerGroup Romania
Domeniu:
  • Constructii
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Ploiesti
  • Actualizat la: 13.07.2021

    De peste 70 de ani, ManpowerGroup reprezinta puntea de legatura intre milioane de persoane si piata muncii, prin brandurile sale Manpower, Experis, ManpowerGroup Solutions si Right Management. Compania este prezenta pe piata din Romania din 2003, iar in acesti ani peste 400 de clienti si zeci de mii de candidati au avut incredere in noi pentru a le oferi flexibilitatea, agilitatea, talentele, competentele si oportunitatile de care au nevoie. Indiferent daca va aflati la inceput de drum, sau sunteti profesionisti experimentati, brandurile ManpowerGroup va pot oferi oportunitatile potrivite de a va dezvolta, a dobandi noi abilitati si competente, a fi expusi la proiecte pline de provocari si a creste profesional.

    Cerinte

    Experienta de lucru de minim 3 ani cu aparatura topo (ideal aparatura LEICA ) si GPS-uri, cunostinte si capacitatea de a utiliza AUTOCAD si TOPOLT;
    Reprezinta un avantaj utilizarea aparaturii 3D, prelucrarea softului 3D (ideal aparatura FARO).

    Responsabilitati

    Verificarea aparaturii topografice privind starea fizica a acesteia, compatibilitatii cu accesoriile utilizate si a setarilor impuse pentru categoria de masuratori (domeniul de lucru, timpii de inregistrare si preciziile necesare-obtinute);
    Efectuarea masuratorilor in teren conform normativelor in vigoare si cerintelor beneficiarilor inclusiv determinarea conductelor subterane prin tranzotestare;
    Intocmirea carnetelor de teren conform ODG 700/2014 cu modificarile ulterioare;
    Intocmirea schitelor privind descrierea topografica a punctelor de sprijin (borne topografice);
    Integrarea datelor provenite din masuratori diferite pentru aceeasi lucrare;
    Preluare informatii din baza de date ANCPI, planuri la diverse scari, planuri parcelare, ortofotoplanuri, P.U.G.-uri, alte acte necesare intocmirii planurilor topografice pentru terenurile afectate de lucrari;
    Intocmirea planurilor topografice conform normelor de reprezentare, a Atlasului de semne conventionale si a standardelor in vigoare privind formatele si indicatorul;
    Intocmirea planurilor topografice de situatie si a planurilor de incadrare in zona pentru obtinerea Certificatului de Urbanism conform normelor de aplicare a Legii 50/1991 republicata;
    Intocmirea planurilor topografice necesare obtinerii Autorizatiilor de construire vizate de catre OCPI conform ODG 700/2014 cu modificarile ulterioare;
    Intocmirea planurilor de formalitati terenuri tinand cont de toate sursele de informatii disponibile: planuri parcelare, planuri de incadrare in tarla acolo unde acestea exista, planuri silvice, P.U.G.-uri, in conformitate cu cerintele beneficiarilor;
    Intocmirea profilurilor transversale si longitudinale pentru conducte, linii electrice, cursuri de ape, drumuri, etc.;
    Ridicari topografice in vederea determinarii cantitatilor de lucrari executate si calculul acestor cantitati pe baza pofilelor transversale rezultate;
    Efectuarea de trasari si verificari in constructii;
    Extragerea datelor din plansele proiectului (plan situatie, profil longitudinal, profile transversale), precum si verificarea acestor planse d.p.d.v. topografic;
    Materializarea (trasarea) in teren a datelor sus-mentionate;
    Intocmirea livrabilelor conform cu procedurile si cerintele beneficiarilor;
    Dezvoltare de programe existente si adaptare la piata romaneasca;
    Deplasari in interes de serviciu pe tot teritoriul tarii;
    Raportarea in mod regulat, catre seful de departament, a situatiei proiectelor executate;
    Raportarea in mod regulat, catre seful de proiect a situatiei partii din proiect de care se ocupa;
    Comunicarea catre seful de proiect a cererilor de modificare a proiectului;
    Colaborarea cu ceilalti colegi din departamentul topografie pentru solutionarea observatiilor facute de beneficiar;
    Asumarea si responsabilizarea privind executarea proiectelor prin semnatura.

    Alte informatii

    Beneficii:

    Salariu motivant;
    Mediu de lucru placut.

    Ploiesti,

    Ploiesti,

    BUCURESTI, Constanta, Ploiesti,

    Vezi job-uri similare (26)