Specialist Loan Complaints - temporary 6 months

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile ING Bank Romania active.

Vezi toate job-urile Specialist Loan Complaints - temporary 6 months active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: ING Bank Romania
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 14.08.2021

    ING Bank Romania is part of ING Group, a global international financial institution, which offers banking services to over 38.4 million individual customers, companies or institutions in over 40 countries.
    Founded in 1994, ING Bank Romania is the fourth bank in the top 10 local banks, according to assets, and the only bank with organic growth, without acquisitions of customer portfolios or other banks. ING Bank Romania is a universal bank with over 1.7 million customers in three business segments: individuals (retail), SMEs and Mid-Corporate companies and Wholesale Banking.
    ING's mission is to empower people to stay a step ahead in life and in business.

    Cerinte

    Care este profilul pe care il cautam?

    • Educatie: Studii superioare in curs sau finalizate (preferabil Economice);
    • Experienta: minimum 1 an experienta in operatiuni bancare, administrarea creditelor, plati, contabilitate (ar fi un avantaj);
    • Calificari profesionale / instruire profesionala: operatiuni bancare, analiza credite;
    • Aptitudini calculator: Microsoft Office (Word, Excel, Access), Internet, E-mail;
    • Limbi straine: Limba engleza - scris si vorbit (nivel mediu)

    Cunostinte profesionale:

    • cunoasterea clientilor si a pietei interbancare; cunostinte privind normele si reglementarile BNR.

    Competente functionale:

    • gandire analitica, atentie la detalii, cunoasterea si identificarea riscurilor, orientare spre client, bune abilitati de comunicare (verbal si in scris, ascultare activa), aptitudini de solutionare a problemelor, de management al conflictelor, rezistenta la stres, flexibilitate comportamentala.

    Competente personale:

    • personalitate deschisa, caracter sociabil, ambitie si energie, initiativa, disciplina, adaptabilitate.

    Responsabilitati

    Ce vei face in acest rol? Iata responsabilitatile:

    • Furnizeaza raspunsuri in telefonice/in scris clientilor care solicita informatii referitoare la produsele de credit din portofoliul ING Bank (clienti persoane fizice/SME/MCSE);
    • Investigheaza si furnizeaza suport pentru toate tranzactiile manuale, efectueaza toate corectiile necesare pentru a regla/corecta contul de credit al clientului;
    • Intocmeste raspunsuri scrise pentru reclamatii/ litigii/ Autoritati;
    • Interactioneaza cu alte departamente din cadrul bancii pentru a gasi si a implementa solutia optima pentru client (Legal, Compliance, Produse, Credit Risk, Operatiuni, etc.);
    • Contacteaza telefonic clientul pentru a obtine detalii suplimentare cu privire la cererea formulata astfel incat sa se asigure ca raspunde la toate aspectele solicitate si ca in urma raspunsului furnizat clientul este multumit;
    • Interactioneaza cu clientul intr-un mod profesional si politicos;
    • Se asigura ca toate raspunsurile sunt furnizate in termenul stabilit;
    • Administreaza (investigheaza, reconciliaza si instructeaza corectiile necesare) cazurile aticipe pentru inregistrarile la Centrala Riscului de Credit, Registrul National de Publicitate Mobiliara si Biroul de Credit;
    • Identifica si implementeaza solutii pentru cazurile non- standard, este implicat in dezvoltarea si imbunatatirea produselor de credit (prin testare, asistare in procesul de dezvoltare produs si mentinerea unei relatii permanente cu deparatmentele interne implicate);
    • Asigura suport pentru echipa din care face parte precum si pentru cele cu care interactioneaza in activitatea zilnica;
    • Este permanent la curent cu informatii despre produsele bancii, reglementarile legale, procedurile interne si serviciile oferite clientilor.

    Remote

    Aplica fara CV
    Hybrid

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (31)