Inginer Automatist

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile Smart Wood Romania active.

Vezi toate job-urile Inginer Automatist active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Inginerie active pe Hipo.ro

Angajator: Smart Wood Romania
Domeniu:
  • Inginerie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Timisoara
  • Actualizat la: 09.11.2021

    Smart Wood is proud to be a family owned company that has become the world’s leading manufacturer of food grade wooden sticks (ice-cream, coffee stirrers, wooden skewers).

    Cerinte

    Absolvent de studii superioare tehnice: Facultatea de Automatica si Calculatoare;

    Experienta profesionala de minimum 5 ani in domeniul automatizarilor;

    Experienta de lucru relevanta cu echipamente industriale automatizate;

    Experienta si cunostinte in diagnoza si configurare echipamente automatizari PLC, HMI (SIEMENS, SCHNEIDER );

    Cunostinte scheme electrice tablouri de automatizari;

    Cunostinte protocoale de comunicatie industriala;

    Cunostinte aplicatii si platforme specifice in domeniul automatizarilor;

    Cunoasterea limbii engleze - nivel mediu;

    Cunostinte operare PC: Microsoft Office;

    Foarte bune abilitati de organizare, planificare si comunicare;

    Gandire analitica si capacitate de sinteza;

    Initiativa si abilitati de “Problem solving”;

    Asumarea raspunderii in cadrul proiectelor gestionate;

    Tenacitate si perseverenta;

    Disponibilitate de a lucra in functie de necesitati, atat in fabrica din Timisoara, cat si in cea din Onesti a Grupului Smart Wood

    Disponibilitate de a lucra in schimburi.

    Responsabilitati

    Proiectarea sistemelor de automatizare;

    Programarea, instalarea, testarea si implementarea software-ului de aplicatie a sistemelor de automatizare;

    Configurarea si reconfigurarea echipamentelor la schimbarea produsului in fabricatie;

    Dezvoltarea aplicatiilor existente;

    Verificarea retelei de comunicatie si eliminarea eventualelor erori;

    Proiectare circuitelor electrice, administrarea si corectarea schemelor electrice ale instalatiilor de automatizare;

    Executarea lucrarilor de mentenanta preventiva, curenta, programata sau capitala conform graficului de mentenanta stabilit pe instalatii, utilaje si echipamente;

    Verificarea si fixarea parametrilor limita de functionare conform proiect, documentatie tehnica si normative legale in vigoare pentru fiecare ehipament electronic si/sau de automatizare;

    Monitorizarea sistematica a functionarii corespunzatoare a echipamentelor, la parametrii tehnici stabiliti, in timpul programului de lucru, in vederea identificarii anomaliilor de functionare;

    Efectuarea reglajelor atunci cind i se semnaleaza necesitatea acestor operatii;

    Propunerea de solutii de depanare si optimizare a instalatiilor de automatizare

    Aplica fara CV
    Timisoara,

    Aplica fara CV
    Timisoara,

    Aplica fara CV
    Timisoara,

    Vezi job-uri similare (11)