Business Development Representative

Angajator: PepsiCo Romania
Domeniu:
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 0 - 1 an experienta
    Orase:
  • Roman
  • Actualizat la: 08.04.2021

    PepsiCo a intrat pe piaţa romaneasca in anul 2004, achizitionand liderul pe piata de chips-uri de cartofi, compania Star Foods, prezenta in Romania inca din 1993. Astfel, PepsiCo a devenit unul dintre jucatorii principali pe piata de Snacks-uri din Romania.

    Cerinte

    * Negociaza contracte cu clientii din zona alocata pentru a asigura o crestere profitabila a portofoliului tn conformitate cu obiectivele si procedurile atribuite;
    * Valideaza termenii negociati cu Regional Sales Manager
    * Urmareste procedura de examinare si aprobare impreuna cu persoanele implicate tn fluxul de aprobare;
    * Este responsabil pentru activarea contractului - se asigura ca ambele parti semneaza contractul;
    * Asigura implementarea contractului tn conformitate cu termenii conveniti si rezolva eventualele abateri
    * Evalueaza constant performata contractelor (vanzari, profitabilitate, produse active, etc);
    * Se implica activ in implementarea sistemului GTM (direct, distributor) agreat de catre Sales Manager pentru zona alocata;
    * In cazul tn care o factura este emisa de client, tn conformitate cu contractul semnat, este responsabil sa se asigure ca factura este introdusa tn fluxul de plata;
    * Securizeaza permanent baza de date a clientilor activi prin monitorizarea si negocierea lunara a contractelor de retnnoire;
    * Participa activ la censusul anual al pietei si ofera informatii valoroase din piata;
    * Este foarte implicat tn proiectele anuale comunicate.
    * Urmareste si atinge obiectivele anuale setate pt zona alocata.

    * Studii medii/ superioare
    * Experienta in vanzari minim 2 ani
    * Permis de conducere categoria B fara antecedente
    * Limba engleza: nivel mediu
    * Bune cunostinte operare PC: Microsoft Office
    * Abilitati de comunicare si negociere
    * Abilitati de lucru cu cifrele si cunostinte financiare
    * Gandire analitica
    * Orientare spre rezultat
    * Cunostiintele financiare constituie un avantaj