Economist Senior – Departamentul Financiar

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile ABC Human Capital active.

Vezi toate job-urile Economist Senior – Departamentul Financiar active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: ABC Human Capital
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 29.03.2021

    ABC Human Capital este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.
    Anul 2005 a reprezentat momentul concretizarii unui ideal: fondarea unei agentii de recrutare si executive search ce pune la dispozitia clientilor sai atat consultanta in recrutare si headhunting, precum si intreaga gama de servicii aferente capitalului uman.
    Adaptam cu succes noile tendinte din domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.
    Activitatea noastra se traduce in solutii inteligente bazate pe baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si headhunting.

    Cerinte

    Cunostinte profesionale:
    - cunostinte solide in domeniul financiar
    - cunostinte solide de contabilitate
    - cunostinte solide de Excel
    - cunostinte solide de limba Engleza.

    Calitati si aptitudini profesionale:
    - foarte bune abilitati de comunicare
    - abilitati privind lucrul în echipa si individual
    - capacitate de sinteza
    - abilitatea in lucru cu volume mari de date

    Studii:
    - Studii superioare in domeniul economic

    Responsabilitati

    - Intocmeste situatia zilnica a datoriilor si creantelor si cash flow zilnic, raportate catre management
    - Urmareste soldurile din banci intermediare/plati furnizori riscanti
    - Intocmeste Raportul saptamanal Creante-Datorii
    - Completeaza cash flow incasari-plati previzionat
    - Verifica listele cu propuneri plati furnizori
    - Verifica/realizeaza conditia de rulaj bancar si alti indicatori ce reies din contractele de credit semnate cu bancile
    - Completeaza documentatia factoring/operare factoring
    - Raspunde de raportarea lunara/semestriala catre banci
    - Verifica facturi taxe, comisioane factoring
    - Inregistreaza facturi factoring
    - Compensare facturi factoring cu client factoring
    - Raspunde de situatia creditelor
    - Verifica ratele de credit/dobanzi
    - Raspunde de operatiunile de schimb valutar necesare platilor externe
    - Raspunde de raportarile lunare catre banci
    - Intocmeste centralizatorul cash flow companii din grup
    - Intocmeste situatii pentru audit/confirmari banci
    - Raspunde de raportarea BNR plati rate externe
    - Rapunde de obtinerea de scrisori bonitate
    - Raspunde de obtinerea/inchiderea/prelungirea de scrisori garantie bancara
    - Tine evidenta contractelor de imprumut/factoring
    - Raspunde de raportarea de informatii catre banci
    - Raspunde de evidenta cu evaluari si gajuri material rulant in vederea obtinerii rapoartelor de evaluare
    - Respecta calendarul de verificare-inchidere conform procedura de inchidere luna
    - Pregateste documentatie si situatii la cerere in procesele de audit extern si controalele autoritatilor din Romania

    Alte informatii

    Experienta:
    - Minim 6 ani in financiar - contabilitate
    - Experienta de lucru in domeniul de activitate feroviar constituie un avantaj
    - Experienta de lucru intr-un sistem contabil
    - Experienta de lucru intr-o companie mare

    Ne puteti scrie si pe email: recrutare[@]abchumancapital.ro

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (164)