Regional Operational Purchaser with German

Angajator: Vitesco Technologies
Domeniu:
  • Achizitii - Logistica - Aprovizionare
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
    Orase:
  • Iasi
  • Actualizat la: 25.02.2021

    În anul 2019, Divizia Powertrain Continental a devenit Vitesco Technologies. Compania Vitesco Technologies reunește întregul spectru de expertiză tehnologică Continental Drivetrain. Misiunea companiei este de a dezvolta tehnologii inovatoare și soluții eficiente de electrificare pentru toate tipurile de vehicule. Portofoliul nostru include soluții de electrificare de 48 de volți, acționări electrice și echipamente electronice pentru vehicule hibride și electrice. De asemenea, gama de produse conține unități electronice de control, senzori și actuatori, precum și soluții pentru post-tratament de evacuare.

    VIZIUNEA NOASTRĂ
    ELECTRIFICARE. EMOȚIE. PRETUTINDENI.

    Electrified.
    Țelul nostru: Pavăm drumul pentru o mobilitate curată prin sistemele noastre de electrificare.

    Emotion.
    Atitudinea noastră: Dezvoltăm soluții inteligente și de încredere pentru a susține mobilitatea curată.

    Everywhere.
    Arena noastră: Noi facem mobilitatea electrică posibilă oriunde în lume – pentru fiecare piață, pentru fiecare structură și pentru fiecare persoană.

    Soluțiile noastre mențin fluxul durabil și eficient de resurse umane, bunuri și servicii. Ne desfășurăm activitatea având la bază un angajament clar: reducerea emisiilor de CO2. Prin soluțiile noastre modelăm viitorul mobilității curate și totodată ne îndeplinim responsabilitatea socială față de societate, demonstrăm că suntem un partener de încredere pentru clienți și o alegere înțeleaptă pentru investitori.

    Cerinte

    • Academic degree in business administration, engineering or comparable qualification
    • Experience in Purchasing or related field (HG 8/9)
    • Proficiency in Microsoft Office tools
    • SAP knowledge and work experience
    • Fluent English language skills
    • Advanced written and oral communication skills in German.

    Preferred Qualifications:
    • Good negotiation, persuasion and diplomatic skills
    • Second language fluently written and spoken
    • Advanced analytics skills
    • Ability to work under pressure, driving execution
    • Creativity, reliability, integrity, teamwork, operates with global perspective.

    Responsabilitati

    • Performing the tactical buying, sourcing and supplier management activities within defined value limits (0-25k€, depending on region), to achieve cost-efficient, accurate and on time purchases, including compliance to Vitesco Technologies purchasing policies;
    • Manage operational tasks surrounding the Purchase to Pay process (Ad-hoc Negotiations/quoting, storeroom new part setup/confirmations/price changes, catalog creation identification/support, Data Admin support, and additional administrative tasks as defined);
    • Support stakeholder/supplier care and ensure requisition and purchase orders resolution, confirming quality and on time delivery of results within the agreed framework;
    • Contribute to continuous investigation, development and implementation for automation solutions (RPA, Internal/External Catalogs, & other streamlining concepts);
    • Support & suggest sustainable Purchasing innovations, process improvements and cost savings initiatives to achieve optimal capacity and process efficiencies;
    • Support implementation of technology-related process improvement opportunities (e.g., new version for backend and ordering systems, purchasing catalogs, etc);
    • Mentor and/or coach newer team members, when necessary, on technical topics to obtain expected results, and to integrate new members in the organization.

    ▪ Integration program with trainings and ramp-up plan supported by an assigned mentor;
    ▪ Competitive salaries (based on performance) & benefits;
    ▪ Professional Development Opportunities with both technical and management career paths;
    ▪ Health & Wellness (Private Health and Dental Insurance, Life Insurance, Sport activities etc.);
    ▪ Flexible working program;
    ▪ Stability;
    ▪ International work environment & traveling opportunities.