CREDIT POLICY SPECIALIST

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile FIRST BANK active.

Vezi toate job-urile CREDIT POLICY SPECIALIST active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Banci active pe Hipo.ro

Angajator: FIRST BANK
Domeniu:
  • Banci
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 10.02.2021

    Iti oferim oportunitatea de a te alatura echipei pe postul de CREDIT POLICY SPECIALIST!

    Responsabilitati:

    • Gestionarea politicilor de creditare ale bancii pentru toate segmentele de clienti (persoane fizice, respectiv persoane juridice – microintreprinderi, SME si corporate);
    • Asigurarea feedback-ului pe partea de credit risc pentru reglementarile interne din banca;
    • Gestionarea procesului lunar de monitorizare a expunerilor bancii prin intermediul EWS (Semnale de Avertizare Timpurie)
    • Participa la testarea aplicatiilor informatice ale bancii aferente fluxurilor de creditare specifice fiecarui segment de clienti;
    • Asigurarea respectării cadrului de reglementare local privind activitatea de creditare și de punere în aplicare a legislatiei de actualitate la nivelul Băncii;
    • Orice alte responsabilitati in legatura cu activitatea de creditare distribuite de superiorul direct si indirect in conformitate si in limita mandatului cu care Banca o/il investeste.
    Cerintele noastre sunt:
    • Studii superioare economice finalizate;
    • Experienta de minim 5 ani in sistemul bancar in domeniul creditare;
    • Experienta de minim 3 ani in domeniul bancar pe o pozitie similara;
    • Experienta de minim 5 ani in creditare pe segmentele: Corporate, SME, Micro, persoane fizice (cumulativ);
    • Cunoasterea de nivel avansat a politicilor, procedurilor de creditare;
    • Cunoasterea de nivel avansat a reglementarilor emise de Autoritatile Nationale de reglementare;
    • Cunostinte de nivel avansat in domeniul economic-financiar, contabilitate;
    • Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat, inclusiv a limbajului de specialitate;
    • Abilitati excelente de relationare, comunicare si organizare;
    • Spirit de echipa, atitudine pozitiva;
    • Gandire analitica, persoana organizata;
    • Gestionarea si prioritizarea in mod eficient a sarcinilor de lucru