Inginer proiectant expert - Responsabil tehnic

Angajator: Imsat
Domeniu:
  • Inginerie
  • Productie
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 23.10.2020

    Recunoscut ca expert in sectoarele de activitate din Industrie, Energie, Infrastructura Cladirilor sau a Transporturilor, IMSAT Groupe SNEF proiecteaza, dezvolta si integreaza solutii multitehnice pentru cele mai complexe aplicatii.

    Identificarea nevoilor, oferirea celor mai bune solutii tehnice si indeplinirea, de fiecare data, a indicatorilor de performanta ceruti, stau la baza increderii pe care clientii ne-o acorda de aproape 60 de ani.

    Cerinte

    • Studii superioare de specialitate de lunga durata (Master) in domeniul mecanic sau utilaj tehnologic;
    • Cursurile de supraspecializare constituie un avantaj.
    • Minim 10 ani de activitate in proiectare in industria cimentului, metalurgica sau a materialelor oxidice (ceramica, sticla).
    • Limba engleza nivel avansat
    • Cunostinte de franceza, rusa, germana constituie avantaj
    • MS Office (Word, Excel, Access, PowerPoint, MS Project, Outlook); softuri de proiectare specifice ex: Acad, Inventor, Tekla, BIM
    • Constinciozitate, onestitate, integritate si capacitate de adaptare
    • Echilibru intre creativitate si ratiune;
    • Disponibilitate efort;
    • Abilitati de coaching;
    • Excelenta capacitate de comunicare;
    • Capacitate de lucru in echipa dar si individual;
    • Abilitati de rezolvare a problemelor;
    • Atentie deosebita asupra detaliilor, orientare catre rezultat

    Responsabilitati

    Postul este in Bucuresti si raporteaza Managerului de proiectare.

    • Studiază, înțelege si definește scopul proiectului pentru a asigura cea mai buna soluție pentru proiectul atribuit;
    • Participa la colectarea si prelucrarea datelor referitoare la execuția proiectelor in lucru;
    • Stabileste solutiile tehnice principale bazate pe datele de intrare din cerintele proiectului de engineering;
    • Coordoneaza si elaboreaza desenele de concept/desenele de ansamblu;
    • Controleaza, verifica si semneaza documentatia de proiect final;
    • Elaboreaza specificatii tehnice si fise tehnice pentru includerea in cererile de oferta pregatite de Departamentul Oferte/Contracte;
    • Elaboreaza anexele tehnice pentru a fi incluse în ofertele/contractele transmise Clientului;
    • Face analizele tehnice comparative ale ofertelor diversilor furnizori;
    • Monitorizeaza si supervizeaza desfasurarea proiectelor atribuite si rezultatele obtinute, raspunde de calitatea proiectarii la nivelul de performanta specificat în scopul proiectului;
    • Elaboreaza si verifica calcule de dimensionare;
    • Raspunde de conformitatea cu legislatia de proiectare, normativele si standardele de operare inclusiv folosirea solutiilor tipice din proiecte anterioare;
    • Sustine tehnic seful de proiect în activitatile specifice;
    • Raspunde pentru includerea în proiect a necesitatilor Clientului;
    • Coordoneaza asistenta tehnica/supervizarea în atelierul fabricantului/ pe santier;
    • Împartaseste cunostintele personale si asigura transferul de know-how permanent catre colegii mai putin experimentati
    • Face parte din Echipa de validare a proiectului tehnic;
    • Urmăreşte introducerea acţiunilor corective apărute ca necesare în urma verificării sau avizării documentaţiei;
    • Isi actualizeaza permanent cunostintele si este la curent cu noile dezvoltari în domeniul specific de activitate;
    • Elaboreaza instrumente si proceduri pentru continua imbunatatire a procesului de proiectare;
    • Îndeplineste diverse sarcini care tin de misiunea postului si / sau sunt necesare / solicitate de managerul de pe nivel superior pentru nevoile departamentului / diviziei;
    • Asigura transferul de cunostinte catre membrii cu mai putina experienta ai echipei;
    • Ofera acestora suport si indrumare.
    • Comunica permanent cu celelalte echipe implicate in proiectele pe care le coordoneaza.
    • Asigura legatura cu clientii, furnizorii si contractorii, atunci cand nevoile proiectului o impun.

    Se ofera un mediu de lucru placut si profesionist, salariu atractiv, expunere internationala, pachet de servicii medicale la o clinica privata.