Referent de specialitate financiar – contabilitate

Vezi toate job-urile Fondul de Garantare si Creditare IFN SA active.

Vezi toate job-urile Referent de specialitate financiar – contabilitate active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Contabilitate Finante active pe Hipo.ro

Angajator: Fondul de Garantare si Creditare IFN SA
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 04.11.2020

    Fondul de Garantare si Creditare IFN SA este o institutie financiara nebancara, un partener solid de colaborare cu societatile comerciale care dezvolta afaceri de succes finantand in sistem factoring colaborari comerciale cu debitori consolidati, cu renume in mediul de afaceri din Romania si are in perspectiva intentia de a deveni un partener de afaceri al creditorilor care acordă imprumuturi, preluand in limita procentului de garantare asumat, riscul de neplata a creditului rezultat din finanţarea pusa la dispoziţia clientului, cu condiţia ca fiecare din partile implicate sa respecte regulile inserate în convenţiile cadru de colaborare si particularizate în contractele de cauţiune.

    Cerinte

    Studii universitare de licenta in specialitatea functiei (finante contabilitate)
    Cunostinte in domeniile: Funcționarea sistemului economic național, a sistemului bancar și a instituțiilor financiare nebancare, analiză financiară-contabilă, legislație economică
    Abilitati lingvistice: cunoasterea limbii engleze, nivel mediu.
    Abilitati informatice: utilizare pachet MS Office, Internet, aplicatii specifice domeniului financiar bancar.
    Aptitudini: de organizare, planificare, comunicare.

    Responsabilitati

    a) Contabilizeaza facturile emise pentru clientii interni
    b) Inregistreaza incasarile si platile in lei si valuta conform extrasului de cont
    c) Opereaza avansurile conform deconturilor
    d) Inregistreaza facturi de prestatii furnizori interni
    a) Intocmeste evidentele contabile in conformitate cu legislatia in vigoare
    b) Efectueaza statele de plata pentru angajati
    c) Tine evidenta financiar-contabila a obiectelor de inventar si a mijloacelor fixe
    d) Gestioneaza imprimatele cu regim special si fiscal : facturi, avize de expeditie, chitantiere
    e) Completeaza actele in baza carora se fac miscari bancare
    f) Intocmeste rapoarte financiare in conformitate cu cerintele si hotararile Consiliului Director/ Consiliului de Administratie
    g) Verifica documentele legislative (deconturile) si le avizeaza in conformitate cu normativele in vigoare

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    Aplica fara CV
    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (118)