Specialist comunicare si promovare proiect Scoala din Valiza (Specialist relatii publice, cod COR 243201)

Angajator: Fundatia WORLD VISION ROMANIA
Domeniu:
  • Altele
  • Educatie - Training
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 30.04.2021

    World Vision Romania is a Christian foundation (non for profit, non governmental) which implements community development programs, as well as advocacy and humanitarian relief programs mostly in rural areas, placing the children’s wellbeing as their focal point. Our organization is focusing on working with children, their families and their communities, supporting them in their efforts to successfully tackle with the challenges of poverty and injustice.
    Inspired by our Christian values, we work with the most vulnerable people, irrespective of religion, race, ethnicity or gender.

    * World Vision Romania prelucreaza datele dumneavoastra cu caracter personal in scopul recrutarii de personal, asa cum reiese din Nota de Informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal in scopul recrutarii, disponibila pe site-ul fundatiei. Inainte de a aplica pentru acest post, va invitam sa consultati nota de informare mentionata. Aplicand pentru un post disponibil va exprimati consimtamantul ca datele dumneavoastra cu caracter personal sa fie prelucrate de catre Fundatia World Vision Romania in conditiile mentionate in Nota de informare.

    Cerinte

    - Absolvent Facultate de Comunicare si Relatii Publice (sau dintr-un domeniu inrudit);
    - Cunoasterea limbii engleze (scris si vorbit) la standarde ridicate;
    - Bune abilitati de operare PC (Word, Excel, PPT );
    - Abilitati puternice de lucru in echipa, auto–motivare;
    - Adaptabilitate, flexibilitate;
    - Permis conducere cat.B;
    - Capacitatea de a lua decizii cu o minimă supervizare;
    - Capacitate de analiza si sinteza;
    - Abilităti excelente de interrelationare si de comunicare, precum si sensibilitate trans-culturala;
    - Abilitatea de a rezolva sarcini multiple si/ sau complexe;
    - Capacitatea de a prioritiza sarcinile;
    - Rezistenta la stres;
    - Abilitatea de a lucra cu informatii confidentiale;
    - Minim 2 ani de experienta de lucru in domeniul relatiilor publice;
    - Cunoasterea industriei umanitare.

    Responsabilitati

    - Concepe cu regularitate materiale de comunicare cu privire la activitatile/initiativele de impact desfasurate in proiect;
    - Concepe planul de comunicare in conformitatea cu obiectivele proiectului si stadiul de implementare al activitatilor;
    - Organizeaza evenimente de promoavre proiect si comunicare, adresate comunitatii Scoala din Valiza sau publicului larg, evenimente care vor fi pregatite in cadrul acestei activitati si desfasurate dupa un plan de comunicare stabilit impreuna cu managementul proiectului;
    - Comunica cu toti profesorii implicati in proiect, cei care fac parte din echipele de implementare. Ei vor fi informati de noile propuneri de evenimente, actualizari in proiect sau platforma, vor fi informati cu privire la campaniile de gamification etc.
    - Stabileste canalele de comunicare cu comunitatea Scoala din Valiza (formata din profesori, coordonatori locali, reprezentanti autoritati locale) si contribuie la consolidarea ei.
    - Mentine activ si promoveaza grupul FB creat in cadrul proiectului Scoala din Valiza;
    - Actualizeaza LP site scoala din valiza.ro cu noutatile la nivel de proiect si stabileste care sunt canalele de promovare a site-ului;
    - Pregateste articole pentru promovarea social media in retelele organizatiei cu scopul de a comunica si promova proiectul (rezultate, activitati, testimoniale etc);
    - Realizeaza elementele de vizibilitate impreuna cu o agentie subcontractata, si acorda suport in acest demers cat si in gestionarea realizarii printurilor;
    - Contribuie la realizarea Manualului de identititate vizuala a proiectului si insoteste materiale publicate cu elemente vizuale, fotografii;
    - Isi insuseste toate informatiile referitoare la standardele de intocmire a acestor materiale si la sistemele si procedurile existente cu privire la diseminarea informatiilor cuprinse in aceste materiale, pentru a putea realiza aceste materiale cu o supervizare minima;
    - Este responsabil (a) de insusirea, respectarea si monitorizarea modului in care sunt respectate regulile de branding si vizibilitate, precum si a altor elemente de identitate corporativa – declaratie de identitate, misiune, viziune, valori fundamentale, la nivelul biroului zonal, realizand informari/ up-datari regulate asupra acestora (cel putin de 2 ori pe an);
    - Este parte a echipei de interventie in situatie de urgenta la nivel national sau local, ori de cate ori va fi nevoie, contribuind, alaturi si sub coordonarea managerului de comunicare si a echipei de interventie in situatie de urgenta, la transmiterea unui flux continuu de informatii in Parteneriat si in relatia cu mass – media (comunicare in situatie de dezastre).
    - Monitorizeaza, cel putin 1 data pe luna/scoala reflectarea activitatilor si comunica saptamanal cu coordonatorii locali;
    - Identifica, mentine si stabileste comunicarea cu stackholderii locali;
    - Organizeaza si coordoneaza vizitele in site ale jurnalistilor sau operatorilor video/foto din interiorul si din afara WVR (jurnalisti presa scrisa/ audio, echipe de filmare) permitându-le si inlesnindu-le acestora satisfacerea nevoilor de comunicare si documentare pentru activitati relevante proiectului sau organizatiei;
    - Asigura dezvoltarea si implementarea platformei E-learning prevazuta in proiect;
    - Intelege conceptele de baza ale platformei Moodle pentru a intelege scopul proiectului;
    - Se asigura ca performanta tuturor functionalitatilor platformei se mentine la parametri solicitati;
    - Contribuie la dezvoltarea si creearea de continut digital relevant proiectului si se asigura de implementarea lui.
    - Urmareste si valideaza bugetul dezvoltarii si implementarii dezvoltarii platformei si continutului digital aferent.
    - Participa la intalniri de lucru cu echipa de proiect si coordonator proiect.

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Hybrid

    Hybrid

    Vezi job-uri similare (222)