Contabil Senior

Angajator: Gi Group Romania
Domeniu:
  • Contabilitate Finante
  • Tip job: full-time
    Nivel job: peste 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 03.06.2020

    Gi Group este una dintre cele mai mari companii de resurse umane la nivel mondial, oferind servicii pentru dezvoltarea pieței forței de muncă. Grupul oferă servicii de muncă temporară și permanentă, recrutare și selecție, servicii de consultanță și training cât și alte servicii complementare.

    Cerinte

    Gi Group recruteaza Contabil Senior, pentru una dintre cele mai importante companii multinationale din domeniul serviciilor financiare: contabilitate, audit, salarizare, consultanta financiara.

    Cerinte:

    Studii superioare in domeniul economic finalizate;
    Experienta minim 5 ani pe o pozitie similara;
    Membru CECCAR, CAFR - prezinta avantaj;
    Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
    Cunostinte operare PC: MS Office, softuri de specialitate;
    Limba engleza - nivel conversational;
    Bune abilitati de organizare a activitatii proprii si a echipei din coordonare;
    Abilitati de comunicare si coordonare, receptivitate, spirit de echipa.

    Responsabilitati

    Gestionarea integrala din punct de vedere legal a contabilitatii portofoliului de clienti alocati, impreuna cu echipa de juniori din coordonare;
    Receptionarea si verificarea documentelor financiare transmise de societatile comerciale client;
    Intocmirea declaratiilor privind obligatiile de plata catre buget: TVA, obligatii de plata la Bugetul statului, etc;
    Oferirea suportului informational pentru clienti si situatia financiara;
    Asistare la controale economice efectuate de Garda Financiara, Administratia Finaciara;
    Depunerea si inregistrarea Declaratiilor privind obligatiile de plata catre buget;
    Intocmirea si depunerea Bilanturilor Contabile semestriale si anuale;
    Completarea in termenele legale ale Registrului-jurnal, Registrului-inventar, Registrul de evidenta fiscala;
    Instiintarea clientilor cu privire la obligatia efectuarii inventarului anual, la obligatia dedeclarare in termenele legale la Administratiile Financiare a punctelor de lucru si a conturilor bancare nou deschise;
    Completarea documentelor specifice pentru intocmirea dosarelor in vederea obtinerii de catre clienti a imprumuturilor bancare, incheierea contractelor de leasing, etc;
    Instruirea persoanelor de contact de la societatile comerciale client privind modul de completare a documentelor contabile primare si intocmirea documentelor: registru de casa, facturi fiscale, registre privind evidenta TVA;
    Informarea clientilor cu privire la modificarile legislative in domeniul fiscal-contabil, cu implicatii directae asupra activitatii lor;
    Informarea clientilor cu privire la alte obligatii declarative care nu intra in sarcina societatii: declaratii la bugetele locale, fond de mediu.
    Intocmirea rapoartelor contabile periodice.

    Alte informatii

    Beneficii:

    Pachet salarial atractiv, corelat cu performanta;
    Program de lucru: L-V: 9.00 - 17.30;
    Contract perioada nedeterminata;
    Abonament medical Regina Maria;
    Decontare pachete vacanta.