Project Manager - Telco

Angajator: Vauban
Domeniu:
  • IT Hardware
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 05.05.2020

    Vauban joined the GFI Group at the beginning of January 2019. With more than 450 consultants in Romania, Vauban is a leading provider of IT services and innovative applications. Created in 2007, the company has experienced strong growth and has established itself as a reference partner for key accounts in the Banking, Telecom, Industry and Energy sectors.

    Cerinte

    Competenţe, cunoştinţe şi experienţă de bază:
    - istoric excepţional de livrare a proiectelor la timp, în buget şi conform specificaţiilor
    - experienţă în gestionarea mai multor proiecte complexe în întreg ciclul de viaţă al dezvoltării produsului
    - experienţă vastă în managementul de proiect în medii matriceale internaţionale

    Responsabilitati

    Responsabilităţi şi decizii cheie:
    - toate aspectele managementului de proiect, inclusiv definirea sferei de aplicare, planificarea detaliată a proiectului, managementul financiar, formarea şi gestionarea echipelor matriceale internaţionale şi managementul părţilor interesate
    - asigurarea respectării procesului de guvernare NPD. Capacitatea de a demonstra bunele practici, sub toate aspectele managementului de proiect
    - raportare precisă a progreselor şi managementul riscurilor/problemelor, cu escalare la timp şi eficientă
    - angajarea şi managementul terţilor externi împreună cu echipa matriceală

    Indicatori cheie de performanţă:
    - livrare la timp a proiectelor alocate odată termenele asumate
    - livrarea în buget odată asumată
    - gestionare riscurilor şi problemelor la timp pentru a asigura soluţionarea problemelor dificile în cel mult 3 săptămâni

    Subordonare indirectă: Echipe matriceale internaţionale, de obicei între 20 şi 50 de oameni, în funcţie de dimensiunea proiectului

    Alte informatii

    Some key aspects but not limited to:

    • High complexity projects (Telco/software/hardware/integration)
    • Budget management
    • Experience in managing cross-functional teams
    • Vendor management
    • International exposure
    • Multiple stakeholders management
    • No European funds project management
    • No exclusive Romanian companies experience (no more than 20% of candidate’s whole
    experience)
    • Experience in managing project using a certified methodology (PMP, PMI, Prince) – Agile
    is a plus
    • Fluent English
    • People person, communicative, analytical

    Strengths:

    • Positive attitude, very pleasant and adaptable person.
    • Light touch projects mainly contract driven initiatives focused on renewing MSFT
    Customers licenses and deployment of these.
    • Project Management career desire and interest.