BUSINESS INTELLIGENCE LEADER

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile FIRST BANK active.

Vezi toate job-urile BUSINESS INTELLIGENCE LEADER active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in IT Software active pe Hipo.ro

Angajator: FIRST BANK
Domeniu:
  • IT Software
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 24.06.2020
    Remote work: On-site

    Responsabilitati si atributii:

    • Este implicat in activitati legate de calitatea datelor, acționand ca suport in functie de situatie;
    • Conduce dezvoltarea si utilizarea rapoartelor, tablourilor de bord, tabelelor de scoruri, cuburilor de date si vizualizărilor de date.
    • Implementează o platforma de analiza a datelor urmărind sa prezinte contextul pentru analiza in timp real a evenimentelor si a ajustărilor proceselor, datelor si modelelor care permit luarea deciziilor, algoritmi pentru decizii automate si prevăzând cursul acțiunilor ce vor fi executate.
    • Construiește capabilitățile de analiza a datelor pentru asigurarea de informații descriptive, diagnostice, predictive și / sau prescriptive.
    • Dezvolta competente de analiza a datelor, incluzând statistici, management al datelor, raportări si vizualizări si descoperă tehnologii de analiza a businessului.
    • Împreună cu unitățile de business definește cerințele pentru soluțiile de Business Intelligence (BI).
    • Asista utilizatorii de business la analiza si interpretarea datelor conținute in data mart / mediul BI, ajutând utilizatorii de business sa rezolve probleme specifice folosind datele conținute in soluțiile de BI.
    • Efectueaza modelarea statistică bazată pe date avansate pentru a dezvolta modele predictive, analize de grupare și o varietate de alte modele avansate de date și modele statistice
    • Participa la stabilirea obiectivelor si la evaluarea anuala a angajatilor cu rol de BI
    • Aduce la indeplinire orice alta solicitare din partea superiorului ierarhic, care corespunde nivelului de pregatire al ocupantului pozitiei si are legatura cu activitatea structurii din care face parte.
    Cerinte:
    • Absolvent studii superioare, de preferat tehnic/economic;
    • Cunostinte in domeniul financiar-bancar, de preferat experienta bancara minim 3-5 ani
    • Experienta de coordonare intr-o pozitie similara
    • Cunstinte de Microsoft SQL Server ;
    • Foarte buna intelegere a conceptelor de Data Warehouse si Business Intelligence – de preferat Qlik Sense
    • Buna cunoastere a in validarea datelor si caliatea datelor (Extensive experience in Quality Control (QC), testing and Data Quality Management.)
    • Cunostinte in extragerea, transformarea si incarcarea datelor ( ETL) este un plus (Experience with ETL is a plus)
    • Cunostinte avansate de Operare MS Office.
    • Foarte bune abilitati analitice;
    Limba engleza – nivel avansat;

    5000 - 5500 RON NET / luna
    Hybrid

    BUCURESTI,

    BUCURESTI,

    Vezi job-uri similare (440)