SALES ANALYST, Location: Bucharest

Acest job nu mai este activ!

Vezi toate job-urile SalesConsulting active.

Vezi toate job-urile SALES ANALYST, Location: Bucharest active pe Hipo.ro

Vezi toate job-urile in Vanzari active pe Hipo.ro

Angajator: SalesConsulting
Domeniu:
  • Vanzari
  • Tip job: full-time
    Nivel job: 1 - 5 ani experienta
  • BUCURESTI
  • Actualizat la: 11.05.2020

    Sales Consulting activates on the HR market since 1998, having a national coverage in several areas of expertise: recruiting and selection assessment center HR market mapping/due diligence projects, personnel leasing, payroll.

    Sales Consulting has 2 fully operational branches: Cluj-Napoca (also the head-office) and Bucharest.
    We are developing various projects (Recruitment, Training and Consultancy) in some of the most varied type of industries:
    - AUTOMOTIVE/PRODUCTION/ENGINEERING (Specialists and Middle & Top Management positions)
    - OUTSOURCING (BPO/SSC/CC)
    - IT & C (C++, C#, .NET, Java, Linux etc)
    - FMCG (sales & purchasing positions; all levels)
    - PHARMA (all levels)

    Cerinte

    - Abilitati excelente de utilizare MS Office;
    - Experienta si rezultate dovedite pe o pozitie similara de minim 2 ani;
    - Abilitati solide de analiza si sinteza, in procesul de descriere cu claritate a situatiilor solicitate de clientul intern, in cadrul procesului de elaborare a documentelor de analiza;
    - Cunostinte de vanzari, marketing si cunostinte generale de business;
    - Capacitatea de a fi planificat si organizat, dar si bune abilitati de comunicare si relationare;
    - Capacitate de organizare a propriilor activitati, pentru asigurarea unui raspuns rapid si prompt la solicitari sau intrebari care vin dinspre clientii interni;
    - Limba engleza fluent.

    Responsabilitati

    - Desfasurarea activitatilor de business intelligence si de desk-research, realizand rapoarte pe baza de date din ERP (SAP) si din studii de piata sau market survey efectuat inhouse;
    - Cautarea, selectarea, analizarea si sintetizarea informatiei de business relevanta si intocmirea rapoartelor;
    - Asigurarea bazei de informatii necesara in vederea luarii de decizii cu privire la dezvoltarea de strategii de vanzari si marketing;
    - Prezentarea rapoartelor relevante despre piata de instalatii si obiecte sanitare, despre distributie, competitie, produse specifice si preturile aferente;
    - Recomandarea si propunerea planurilor de actiune pentru cresterea performantei de business si a vanzarilor pe linia de produs alocata;
    - Colaborarea indeaproape cu Directorii de Dezvoltare si cu managerii de zona, oferind recomandari si analize cu privire la planul de vanzari si actiunile comerciale potrivite in vederea cresterii rentabilitatii de business;
    - Efectuarea de analize statistice la nivel de client si POS (punct de desfacere);
    - Identificarea eventualele erori legate de culegerea datelor si transmiterea lor catre PM;
    - Intocmirea si apoi validarea bazei de date;
    - Prelucrarea datelor in format si completarea template-ului de raport cu datele prelucrate dar si verificarea corectitudinii prelucrarii datelor;
    - Pe baza istoricului de vanzari, a evolutiei bazei de POS-uri, a programului de promotii si a trend-urilor din piata, realizarea de prognoze de vanzare pe unitati de volum per cod de produs;
    - Mentinerea contactului si oferirea de informatii fortei de vanzari din teritoriu;
    - Elaborarea zilnica a raportul de vanzari (cantitativ si valoric) si a comenzilor deschise;
    - Elaborarea lunara a unui raport al preturilor produselor competitiei si un raport privind costurile de vanzari si marketing;
    - Elaborarea lunara a raportului trend-ului de vanzari pe diferite canale de distributie;
    - Actualizarea listei de preturi de vanzare si a preturilor promotionale, dar si intocmirea prezentarii in PPT in baza indicatiilor primite de la superiori.

    Toate aplicatiile vor fi introduse in baza noastra de date. Doar candidatii eligibili vor fi contactati. Multumim pentru interes!

    BUCURESTI,

    Hybrid

    Aplica fara CV
    Hybrid

    Vezi job-uri similare (125)